Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki wegańskie
  • kosmetyki ajurwedyjskie
  • produkty naturalne
  • toniki do twarzy
kosmetyki naturalne
Odświeżające toniki na lato

Orzeźwiające toniki do twarzy można zrobić samodzielnie, używając niewyszukanych składników. Domowe toniki koją skórę spierzchniętą od wiatru, podrażnioną słońcem oraz znakomicie nawilżają. Polecamy przepisy na trzy toniki: kojący anyżowy, chłodzący ogórkowy oraz nawilżający pomarańczowo-różany.

 

Kojący tonik anyżowy

To zmiękczający skórę tonik – ma przyjemny, słodki, nieco lukrecjowy zapach. Przywraca skórze właściwe pH, jest zalecany do wszystkich rodzajów cery, zwłaszcza podrażnionej. Można go używać codziennie. Z podanej ilości składników przygotujesz ok. 2,5 szklanki toniku.

Jakich składników użyć? 1 łyżka stołowa rozgniecionych nasion kopru włoskiego, 2 szklanki wody destylowanej, 1/4 szklanki surowego octu jabłkowego, 1 łyżeczka gliceryny roślinnej.

Jak przygotować? Rozgnieć nasiona kopru w moździerzu. Zagotuj wodę, zestaw z ognia i dodaj rozgniecione nasiona kopru. Przykryj i zaparzaj przez 45 minut. Dodaj ocet i glicerynę, następnie zamieszaj i przecedź. Przelej do buteleczki. Energicznie potrząśnij, aby składniki się wymieszały.

Kosmetyku nie trzeba przechowywać w lodówce, lecz należy zużyć go w ciągu 30 dni.

Jak stosować? Używając bawełnianego wacika, zaaplikuj 1 łyżeczkę płynu na twarz lub więcej, jeśli używasz jako mgiełki do ciała. Omijaj okolice oczu.

 

Chłodzący tonik ogórkowy

Ten tonik silnie koi skórę, łagodzi i nawilża. To znany środek zmiękczający opuchliznę pod oczami oraz regenerujący skórę wysuszoną od słońca i wiatru. Jest zalecany do wszystkich rodzajów skóry, zwłaszcza podrażnionej, odwodnionej, spalonej słońcem, spierzchniętej od wiatru. Można używać go codziennie.

Jakich składników użyć? 1 średni ogórek (obrany, z usuniętymi gniazdami nasiennymi, pokrojony w kostkę), 2 łyżki stołowe wody destylowanej lub demineralizowanej.

Jak przygotować? Umieść ogórek w blenderze z wodą. Miksuj na średnich obrotach lub w razie potrzeby pulsacyjnie, aż uzyskasz gęstą papkę. Przełóż ją na sitko i odcedź sok do miski, a następnie przelej go do słoiczka.

Kosmetyk przechowuj w lodówce nie dłużej niż 3 dni (po tym czasie straci swoje właściwości).

Jak stosować? Używają bawełnianego wacika, zaaplikuj 1 łyżeczkę na twarz lub więcej. Omijaj okolice oczu.

 

Tonik pomarańczowo-różany

To bardzo łagodny, kojący tonik, który zmiękcza i nawilża skórę spierzchniętą, podrażnioną, zniszczoną. Tonik jest zalecany do cery mieszanej, normalnej, suchej, poparzonej słońcem, spierzchniętej od wiatru, wrażliwej. Można go stosować codziennie. Z podanej ilości składników przygotujesz ok. 1 szklanki preparatu.

Jakich składników użyć? 1 szklanka wody destylowanej, 1 łyżka stołowa pokruszonej i wysuszonej skórki pomarańczowej, 1 łyżeczka płatków róży, 1 łyżka stołowa gliceryny roślinnej.

Jak przygotować? Zagotuj wodę w małym rondelku, zestaw z ognia, dodaj zioła, przykryj i zostaw do zaparzenia na 45 minut. Przelej do buteleczki i dodaj glicerynę. Potrząśnij energicznie, aby wymieszać.

Kosmetyk przechowuj w lodówce nie dłużej niż tydzień.

Jak stosować? Używając bawełnianego wacika, zaaplikuj 1 łyżeczkę na twarz lub więcej na całe ciało. Omijaj okolice oczu.

 

W zielonysklep.com znajdziesz odświeżające żele do twarzy oparte na ajurwedyjskich recepturach – Swati Ayurvea – o zapachu róży indyjskiej oraz z dodatkiem neem, tulsi i aloesu. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Jak pielęgnować suchą skórę

Słoneczne kosmetyki do opalania

Kwiatowe zabiegi parowe

 

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl