Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • słońce
  • wpływ
  • kosmetyki
  • do opalania
Odrobina słońca nie zaszkodzi!

Staliśmy się społeczeństwem, które boi się słońca. A przecież wszystko, co żyje – rośliny, zwierzęta i ludzie – potrzebują przynajmniej odrobiny promieni słonecznych, żeby mogły przeżyć i rozwijać się. Oczywiście, nadmierna ekspozycja na słońce to czynnik bardzo szkodliwy dla skóry ale odrobina nie zaszkodzi.

 

 

Skórę niszczy nie tylko oparzenie słoneczne, ale także opalenizna (i związane z nią wysuszenie), a uszkodzenia te kumulują się przez całe życie. Dobrze jest jednak czuć promienie słońca na skórze. Dzięki nim ciało przyswaja wapń, ponieważ skóra produkuje wówczas część witamin z grupy D wzmacniających kości. Pobyt na słońcu pomaga też w leczeniu egzemy, trądziku, łuszczycy oraz wysypki po kontakcie z trującym bluszczem. Pomaga zmniejszyć stres i ciśnienie krwi, reguluje poziom hormonów oraz zwiększa produkcję serotoniny, która poprawia samopoczucie. Codzienna ekspozycja na słońce, bez stosowania kosmetyków z filtrem, trwająca od pół godziny do 45 minut, wcześnie rano przed godziną 9.00 lub późnym popołudniem po 16.30 lub 17.00, pomoże zachować dobre samopoczucie oraz zapewni zdrowe kości i skóry.

Jeśli mieszkasz na północy, gdzie zimą jest mało światła, a temperatury bywają niskie, staraj się wystawiać twarz i dłonie na słońce codziennie przynajmniej na 15 minut. Obecnie obserwuje się wzrost liczby przypadków osteoporozy, samoistnych złamań drobnych kości stóp, niedobór witaminy D, choroby skóry, zaburzenia nastroju oraz SAD (sezonowe zaburzenia afektywne). Schorzenia tego typu są spowodowane tym, że obecnie prowadzimy coraz bardziej siedzący tryb życia i coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, a dojazdy z pracy do miejsca zamieszkania i na odwrót trwają długo. Nieco częstszy pobyt na słońcu może wpłynąć na zmniejszenie występowania wymienionych chorób.

Kwestia ekspozycji na światło słoneczne jest przedmiotem dyskusji, jeśli twój dermatolog lub inny specjalista zalecił, abyś ze względów zdrowotnych unikał słońca za wszelką cenę, to będziesz potrzebować odmiennych źródeł witaminy D. Ten niezbędny składnik odżywczy można znaleźć w żółtku jaj, tranie, mleku krowim, sojowym lub ryżowym wzbogaconym o witaminę D, podrobach, łososiu, sardynkach i śledziach.

Choć krótki pobyt na słońcu bez stosowania kosmetyków z filtrem jest bardzo korzystny dla zdrowia. Jeśli jednak zamierzasz dłużej przebywać na zewnątrz, koniecznie nałóż krem z filtrem oraz odpowiedni ubiór, by korzystać ze słońca rozsądnie. Nie siedź na słońcu godzinami bez przerwy i bez jakiejkolwiek ochrony. W regularnych odstępach czasu aplikuj na skórę kosmetyk z filtrem i nie przebywaj na słońcu w okolicach południa. W ten sposób unikniesz przedwczesnego starzenia się, zmarszczek, krostek oraz opalania, które może wywołać choroby skóry.

Choć koniecznie należy stosować kremy z filtrem, substancje chemiczne dodawane do większości produktów kosmetycznych mogą silnie podrażniać skórę szczególnie, gdy ćwiczymy na świeżym powietrzu. Jeśli balsamy z filtrem dostaną się do oczu lub nosa, mogą wywołać uczucie pieczenia lub wysypkę, jeśli składniki w nich zawarte zmieszają się z potem. Naturalne filtry, na przykład te, które zawierają dwutlenek tytanu lub tlenek cynku, zapewniają fizyczną barierę odbijającą promienie słońca; ich wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) jest dość wysoki, co znacznie zmniejsza ryzyko podrażnienia skóry. Mieszanki naturalnych olejków, zawierające olejek z jojoby, neem czy sezamowy, to korzystne dla skóry emolienty i odżywki, które charakteryzują się naturalnym, choć niskim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej.

 

Wybrane kosmetyki z ochroną przeciwsłoneczną znajdziesz w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Woda eliksirem młodości i zdrowia

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe, Stephanie Tourles, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl