Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • terapie ajurwedyjskie
  • rasajana
  • regeneracja
  • odmładzanie
rasajana, rasayana, odmładzanie,
Odmładzanie organizmu – rola temperatury i diety

Celem zabiegów odmładzających zwanych w ajurwedzie rasajana jest między innymi zwiększenie ilości śukra, co wymaga ścisłej dyscypliny. Osiągnięcie właściwego rezultatu zależy bezpośrednio od tego, czy i w jakim stopniu przestrzegamy zasad. Aby osiągnąć cel, niektórzy potrafią poddać się surowym rygorom, dzięki czemu mogą wykorzystać do przeobrażenia krążące w ciele pranę, tedżas i odżas.

 

Jeśli pragniemy odmłodzić się, to musimy wyeliminować z życia wszelkie napięcia – czy to natury umysłowej, czy fizycznej. Musimy kultywować spokój wewnętrzny oraz zewnętrzny, dążąc do utrzymania stabilności umysłu.

Współczesne badania naukowe udowodniły, że istnieją dwa sposoby gwarantujące dłuższe życie: obniżenie temperatury ciała oraz zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia. Oszacowano, iż obniżenie normalnej temperatury ciała o zaledwie trzy stopnie Fahrenheita może spowodować, że będziemy żyć o trzydzieści lat dłużej. Można to również osiągnąć, ograniczając spożywanie żywności do niezbędnego minimum. Pośrednio mogą tu pomóc witaminy i minerały. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają ciało i zwiększają witalność, lecz nie wydłużają życia.

Gorąco powoduje poszerzenie się wszystkich kanałów zmysłowych, pozwalając organizmowi skierować umysł w stronę zewnętrznego świata i doświadczać obiektów odbieranych zmysłami. Zimno wywołuje kurczenie się kanałów zmysłowych i stanowi przeszkodę dla projekcji umysłu. Kiedy pojawia się w nas pragnieniem doświadczania, umysł i ciało rozgrzewa się, przygotowując się na wrażenia sensoryczne. W miarę jak pragnienie zamiera, umysł i ciało ochładzają się, zmysły natomiast kierują się do wewnątrz.

Istotnym elementem sztuki odmładzania jest przestrzeganie ścisłej diety. Będziesz musiał wyeliminować wszystkie pikantne smaki, które kierują świadomość na zewnątrz. Musisz także unikać alkoholu oraz wszystkich innych substancji odurzających, kwaśnych, ostrych oraz słonych potraw i napojów, a także gniewu, nienawiści i wszelkich burzliwych emocji. Należy także wykluczyć cierpkość oraz towarzyszący jej lęk, by nie powodować blokad w kanałach. Nawet smak gorzki, który odgrywa ważną rolę w równoważeniu wszystkich dosz, nie może występować w diecie. Dopuszczalny jest jedynie smak słodki, a trzema najważniejszymi słodkimi produktami zalecanymi w programie odmładzającym, służącym zdyscyplinowaniu, są świeże mleko krowie, ghee z krowiego mleka oraz miód.

 

Zobacz chyawanprashzielonysklep.com

Przeczytaj także: Ajurwedyjska wiedza o odmładzaniu

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją prawdziwą naturę. Robert Svoboda, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl