Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ziołolecznictwo
  • medycyna naturalna
  • ajurweda
  • suplementy diety
medycyna naturalna
O ziołach słów kilka

Zioła - czy to w klasycznym mieszankach czy przyrządzane przez nas samych - nie zawsze działają tak, jak tego oczekujemy. Naszym ostatecznym nauczycielem zawsze jest doświadczenie. Sporządzanie preparatów ziołowych nie jest żadną tajemnicą. Musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Aby przyrządzić ajurwedyjski preparat ziołowy, musimy najpierw zrozumieć podstawowe zasady tworzenia takich środków. Opracowując własne preparaty i stosując surowe zioła zamiast gotowych tabletek i pigułek, udaje się często uzyskać bardziej zróżnicowaną terapię.

Sporządzanie preparatów nie jest żadną tajemnicą. Istnieje kilka podstawowych zasad które modyfikuje się zależnie od okoliczności. Mimo to pewne kombinacje okazują się szczególnie skuteczne. Na początek dobrze się zastosować dwa do czterech ziół o najbardziej typowym działaniu, jakie pragniemy uzyskać, tak jak w przypadku znanego preparatu Trikatu, składającego się z trzech ostrych ziół. Wyobraźmy sobie, że chcemy stworzyć preparat który będzie miał przede wszystkim gorzki smak, leczący bardzo wiele chorób typu kapha lub pitta. Możemy opracować prosty środek, używając trzech powszechnie znanych gorzkich ziół: goryczki, berberysu i gorzknika.

Do tej mieszanki bazowej dodajemy wspomagające zioła, modyfikujące jej działanie w różny sposób. Możemy dodać zioła wzmacniające jej działanie lub równoważące, aby nie działała zbyt intensywnie.

Zioła moczopędne sprawią, że będzie miała właściwości oczyszczające.

Możemy też dodać zioła oczyszczające krew, takie jak mniszek, aby silniej oczyszczała krew, gdy leczymy silne infekcje.

Zioła przeczyszczające, również gorzkie, takie jak korzeń rabarbaru i sproszkowany aloes, dodamy, aby uzyskać działanie oczyszczające żółć.

By mieszanka silniej redukowała wagę, a przy tym gorzkie zioła nie osłabiały ognia trawiennego, możemy dodać suszony imbir. Będzie to szczególnie korzystne dla osób typu kapha.

Ponieważ jest to mieszanka silnie redukująca, możemy dodać nieco ziół tonizujących aby ją zrównoważyć. Tu przydadzą się na przykład lukrecja, prawoślaz, lub shatawari, dzięki którym preparat będzie bardziej odżywczy, ale zachowa właściwości redukujące pitta.

Ponieważ wszystkie choroby wywołują stres, napięcie i zaburzają umysł lub emocje, zapewne zechcemy dodać zioło o działaniu rozkurczowym i uspokajającym, ale jednocześnie wzmacniającym układ nerwowy. Do tego nadadzą się gotu kola lub bhringaraj – podstawowe gorzkie zioła oczyszczające wątrobę.

Możemy dodać nieco kurkumy, która udrożni wątrobę i trzustkę oraz zlikwiduje blokady  w tych narządach.

Wykorzystując opisane zasady, aby stworzyć preparat oczyszczający wątrobę dla osoby w silnym typie kapha, która zjadła za dużo mięsa, cukru i tłuszczów, użyjemy goryczki, gorzknika, berberysu oraz suszonego imbiru, kurkumy i gotu kola, zażywanych z miodem.

U słabej osoby typu pitta cierpiącej na przewlekłe zapalenie wątroby możemy zastosować trzy gorzkie zioła z shatavari, lukrecją, kurkumą i gotu kola, a preparat ten podawać z ghee.

Używając odpowiedniej strategii oraz unikając zbyt silnego lub jednostronnego działania, mamy szerokie pole manewru w łączeniu ziół w celach leczniczych. Należnie od choroby musimy jednak pamiętać o łagodzeniu doszy, która jest przyczyną choroby, a nie tylko stosować leczenie objawowe.

 

Zobacz herbata Pukka Turmeric Activ w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Zioła z naszych łąk - szałwia

Zioła z naszych łąk - dziurawiec 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik. David Frawley. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2019.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl