Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda Kraków
  • medytacja
  • książki ajurwedyjskie
  • umysł
świadomość
Natura umysłu - część 4

Co to znaczy "kontrolować umysł"? Jak przyglądać się swoim myślom i emocjom? Jak projektować myśli, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie? Zachęcamy do lektury ostatniej części artykułu o naturze naszego umysłu. Jak stać się obserwatorem swojego umysłu? Sprawdź.

Umysł jest skłonny do takich reakcji, jak sympatia, niechęć, miłość itp. Dlatego nie należy ćwiczyć umysłu, odwołując się do tego, co negatywne czy do poczucia winy. Umysł porusza się pomiędzy przeciwieństwami i ma skłonność do ambiwalencji lub przesady. Może łatwo stać się niewolnikiem przeciwstawnych idei lub ofiarą własnej tendencji do zmieniania się w coś dokładnie odwrotnego. Dlatego nie powinniśmy zmuszać umysłu do poruszania się w jakimś określonym kierunku, lecz starać się go wyciszyć, gdy popada w przesadę.

Umysł ma własną naturę. Jest niezwykle trudno sprawować kontrolę nad umysłem.

Umysł składa się z naszych myśli. Zabierz myśli, a umysł zniknie. Od naszych myśli zależy aktywność naszego umysłu, a od niej z kolei – nasze samopoczucie. Nasz umysł ciągle emituje myśli, które działają albo dopingująco, albo przygnębiająco. W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi, uczymy się emitować pozytywne formy myślowe.

Musimy nauczyć się projektowania myśli pełnych spokoju, miłości i harmonii oraz neutralizowania myśli o konflikcie, braku szczęścia i zaburzeniach, odbierających nam energię fizyczną i umysłową.

Oznacza to zmianę naszych najgłębszych uczuć i instynktów. Uporanie się z głęboko zakorzenionymi nawykami wymaga głębokiej medytacji i pracy nad sobą

Przyjrzyj się, jak funkcjonuje twój umysł, kiedy jesteś rozgniewany lub smutny. Zdaj sobie sprawę ze zmiennej natury emocji; z tego że im silniejsza emocja, tym krócej będzie prawdopodobnie trwać. Zauważ, jak zmienne i niestałe są emocje.

Naucz się używać swojego umysłu jak narzędzia, przeprowadzaj różne eksperymenty i obserwacje. Kiedy zdobędziesz kontrolę nad umysłem, będziesz mógł tworzyć to, co pozostanie w harmonii z aspiracjami twojego serca.

 

Zobacz eukaliptusowy olejek eteryczny Sattva w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Natura umysłu - część 1

Natura umysłu - część 2

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl