Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medytacja
  • joga
  • świadomość
świadomość
Natura umysłu - część 3

Gdzie swoją siedzibę ma umysł? Jak umysł tworzy obraz naszej rzeczywistości? Ruch, mobilność, zmienność – jakie są cechy umysłu? Dlaczego o umysł należy się troszczyć? Dlaczego tak łatwo jest zaburzyć spokój naszego umysłu? Zapraszamy do lektury kolejnej części artykułu.

Zazwyczaj uważamy, że umysł ma siedzibę w głowie. Głowa to ośrodek naszego zewnętrznego umysłu, który funkcjonuje przez zmysły. Serce to ośrodek umysłu wewnętrznego lub też odczuwania wykraczającego poza zmysły. Według ajurwedy ośrodkiem świadomości jest serce. Nie chodzi tutaj o serce fizyczne, lecz o fundamentalną wiedzę głęboko w nas.

Zwróć uwagę, w jaki sposób funkcjonuje i porusza się twoja uwaga. Umysł ma naturę punktową. Składa się z różnych punktów myśli, odczuć i doznań, szybko następujących po sobie. Usiądź w ciszy i zbadaj, w jaki sposób funkcjonują twoje zmysły, na przykład wtedy gdy patrzysz na drzewo.

Atomistyczna natura umysłu narzuca rozmaite ograniczenia. Możemy się skupić tylko na jednym obiekcie naraz. Nasza świadomość ma charakter poruszającego się punktu. Dzięki temu możemy skierować uwagę w określoną stronę. Nie dostrzegamy całości, ale staramy się ją skonstruować poprzez łączenie różnych punktów. Taki proces ogranicza nas tylko do określonej perspektywy i niezależnie od tego, do ilu perspektyw mamy dostęp, zawsze coś pomijamy.

Umysł dostarcza nam serii wycinków, z których konstruujemy obraz rzeczywistości. Każdy umysł ma własną perspektywę oraz wrodzone tendencje. Każdy z nas wiernie oddaje perspektywę swojego umysłu.

Wiecznie zmieniająca się panorama umysłowa myśli, emocji i doznań ujawnia nieustannie zmieniającą się, czyli mobilną, naturę umysłu. Umysł jest niezwykle ulotny i nie można powstrzymać jego ruchu.

Czy próbowałeś kiedykolwiek kontrolować swój umysł? Możesz się szybko przekonać, że umysł ma subtelną naturę i jest nieprzewidywalny, tak jak wiatr. Cechuje go siła i energia – porusza się , ale nie ma określonej formy. Tak jak w przypadku wiatru, łatwiej nam obserwować umysł poprzez to, co porusza i na co wpływa, niż postrzegać go bezpośrednio.

Umysł jest bardzo wrażliwy. To narzędzie wrażliwości stanowiące fundament wszystkich zmysłów. Wpływa na niego wszystko. Wszystko, co widzimy lub czujemy, zostawia w nim swój odcisk lub osad. Dlatego też o umysł należy bardzo się troszczyć – w szczególności odnosi się to do dzieci. Umysł można łatwo zranić, a wtedy otacza się on barierami i przytępia swoją wrażliwość.

Na umysł łatwo wpłynąć, zaburzyć go, pobudzić, przygnębić  lub rozproszyć. Umysł przyjmuje postać przedmiotów, które postrzega. Kiedy świadomość wycofuje się ze zmysłów, umysł pozostaje przepełniony myślami i uczuciami. Dopiero kiedy opróżnimy umysł z myśli, możemy go dostrzec i rozpoznać, że sam w sobie nie zawiera treści, tak samo jak ekran który ma znaczenie tylko wtedy, kiedy wyświetlamy na nim jakiś obraz.

 

Zobacz cedrowy olejek eteryczny Sattva w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Natura umysłu - część 1

Natura umysłu - część 2

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl