Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • świadomość
  • medytacja
  • umysł
świadomość
Natura umysłu - część 2

Jak umysł przetwarza informacje za pomocą zmysłów? Dlaczego postrzegamy umysł jako „narzędzie”? Co to znaczy kontrolować swój umysł? Czym jest świadomość umysłu i jak ją osiągnąć? Jaka jest różnica między umysłem a mózgiem? Zapraszamy do drugiej części artykułu o naturze umysłu.

Narządy zmysłów jako takie są narzędziami – oko jest narzędziem postrzegania, ucho narzędziem słuchu i tak dalej. Także umysł, który służy do przetwarzania informacji uzyskanych za pomocą zmysłów, jako taki jest narzędziem. Umysł mający pozyskiwać informacje ze świata zewnętrznego jest głównym narzędziem, jakiego używamy, by funkcjonować. Dzięki umysłowi możemy poznać świat materialny.

Zauważ, że mówimy o umyśle, a nie o mózgu. Mózg to narząd fizyczny, poprzez który działa mózg. Zdajemy sobie sprawę jedynie z procesów myślowych. Umysł to nie mózg, jest on subtelniejszy. Mózg jest narzędziem dla umysłu odzwierciedlającym jego funkcjonowanie, lecz umysł nie zawiera się w narządzie fizycznym, jakim jest mózg.

Zwróć również uwagę, że mówimy o „swoim” umyśle, co wskazuje na to, że postrzegamy umysł jako narzędzie. Możemy sterować swoją uwagą. Możemy wykorzystywać zdolność rozumowania, wzmacniać swoją wolę, pielęgnować swoje uczucia. Jednak podobnie jak w przypadku każdego narzędzia, to my jesteśmy tym, kto go używa, i to my musimy go opanować, zamiast pozwalać na to, żeby dyktował nam, co mamy robić.

Pozwalamy na to, żeby umysł mówił nam, kim jesteśmy i co mamy robić. Stajemy się niewolnikami umysłu, tracimy kontrolę nad swoim losem, uginamy się pod jego żądaniami, które nie są nasze, lecz pochodzą ze świata zewnętrznego.

Za zmiennymi fluktuacjami umysłu kryje się stała świadomość, trwała zdolność obserwowania, bycia świadkiem i postrzegania. Choć zawartość umysłu zmienia się nieustannie, jak chmury na niebie, nasza świadomość ma pewną trwałą ciągłość, czystość przestrzeni, dzięki której możemy obserwować tę zawartość w sposób obiektywny.

W przeciwieństwie do umysłu świadomość nie ma takich cech, jak forma, funkcja czy ruch. Nie jest umiejscowiona w czasie i przestrzeni, lecz stanowi odrębnego od nich świadka. Nie wpływa na nią działanie, jest wolna od pozytywnych i negatywnych rezultatów. Aby poznać świadomość, musimy nauczyć się wykraczać poza umysł i uwolnić się od tego, w co umysł się angażuje.

Dopóki tkwimy w przestrzeni umysłu, dopóty jesteśmy zdominowani przez to, co zewnętrzne, i nie możemy poznać rzeczywistości wewnętrznej.

 

Zobacz Gotu Kola Organic Wellness w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Natura umysłu - część 1

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl