Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medytacja
  • joga
  • książki ajurwedyjskie
medytacja
Natura umysłu - część 1

Choć umysł mamy od początku naszego istnienia, większość z nas nigdy mu się nie przygląda. A zatem spójrzmy na niego. W tym celu musimy zrobić krok wstecz i przyjąć pozycję obserwatora. Staniemy się wówczas świadkami umysłu i jego funkcjonowania. Gotowi na eksperyment? A zatem zaczynamy.

Wyobraź sobie, że twoje myśli to strumień, a ty siedzisz na brzegu, obserwując, jak przepływają. Naucz się obserwować nurt umysłu bez osądzania lub ingerowania weń tak jak obserwowałbyś nurt rzeki bądź przedmioty unoszące się na powierzchni wody.

Przyjmując postawę świadka, z łatwością zrozumiemy funkcjonowanie umysłu. Dostrzeżemy rozmaite fluktuacje myśli, uczuć, wrażeń oraz rozmaite stany czuwania, marzeń sennych. Przyjmując postawę obserwatora umysłu, powinniśmy dążyć do tego, aby utrzymać świadomość. To podstawowa kwestia, jeśli chcemy poznać, czym jest umysł.

Wszystko, co możemy obserwować, na przykład kubek na stole, jest przedmiotem i istnieje niezależnie od naszej świadomości będącej obserwatorem. Możemy jednak obserwować nie tylko przedmioty zewnętrzne ale także wewnętrzne. Możemy zauważyć, czy nasze narządy zmysłów funkcjonują sprawnie, czy są zaburzone, tak jak wtedy, gdy zawodzi nas wzrok. Analogicznie, możemy obserwować swoje emocje, myśli, a nawet ego. Gdy przyjrzymy się im dokładniej, okaże się, że wszystkie są zjawiskami zmiennymi. Funkcjonowanie umysłu możemy obserwować tak samo jak ruchy swojego ciała.

Umysł charakteryzuje się strukturą materialną, różnymi rodzajami energii i warunkami, które można obserwować. Umysł nie jest zbudowany z materii fizycznej, lecz z materii subtelnej, eterycznej i świetlistej. Jako jednostka organiczna ma strukturę, swój cykl odżywczy, a także początek i koniec. Tak jak możemy widzieć swoje dłonie i używać ich, tak samo świadomość może postrzegać umysł i go wykorzystywać.

Wymaga to jednak głębokiej uważności oraz obiektywnej postawy wobec umysłu, to znaczy bezstronności wobec aktywności umysłu i jego zainteresowań.

Jak umysł przetwarza informacje uzyskane za pomocą zmysłów? O tym napiszemy w drugiej części artykułu.

 

Zobacz Ashwagandha Organic Wellness w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Jak myśleć pozytywnie

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl