
Kąpiele parowe to najstarszy tradycyjny sposób oczyszczenia skóry. Dzięki nim zmarszczki wygładzają się, a skóra staje się świeższa i lepiej oddycha. Ziołowe zabiegi parowe pomagają na różne problemy skórne. Taki zabieg możesz wykonać w domu.
Ciepło, wilgoć i zapach naparu ziołowego usuwa napięcie z mięśni, oczyszcza umysł i poprawia samopoczucie. Wilgoć zmiękcza zewnętrzną suchą warstwę skóry, a ciepło pobudza krążenie krwi, dzięki czemu toksyny z organizmu są szybciej usuwane.
Zabiegi parowe są w szczególności zalecane dla cery trądzikowej lub cery z zatykającymi się porami. Częstotliwość kąpieli parowych zależy od stanu skóry. Jeśli masz skórę suchą lub dojrzałą, stosuj zabiegi parowe tylko raz na dwa tygodnie.
Jak przygotować napar?
Zagotuj co najmniej litr wody źródlanej. Dodaj dwie garście wybranej mieszanki ziołowej. Zdejmij garnek z ognia, przykryj i odczekaj dwie minuty, aż zioła się zaparzą.
Postaw garnek w miejscu, w którym można swobodnie nachylić się nad nim i rozluźnić się. Trzymaj głowę przykrytą ręcznikiem (tak aby powstał „namiot parowy”) od 30 do 45 centymetrów nad powierzchnią płynu.
Wystarczy pięć minut, maksymalna długość zabiegu to 10 minut.
Jakich składników użyć?
Do każdego zabiegu parowego potrzeba czterech rodzajów składników:
- takich, które pobudzają krążenie,
- takich, które usuwają toksyny, (zob. także: Jak oczyścić organizm z toksyn)
- składników o działaniu łagodzącym,
- składników, których aromat ma działanie lecznicze.
Liść laurowy sprawia, że krew krąży szybciej. Lukrecja pomaga pozbyć się toksyn.
Do naparu możesz dodać też wybrane esencje, które wzmocnią aromat, a także aktywują ośrodki w mózgu, sprawiając przyjemność umysłowi i rozluźniając ciało.
Stosuj 10 kropli esencji na litr wody. (zob. także: Mieszanki do pielęgnacji ciała)
Dla cery trądzikowej zastosuj mieszankę liści laurowych, lukrecji, liści czarnej porzeczki, korzeni łopianu, korzeni mleczu, trawy cytrynowej z esencjami róży, cytryny, bergamotki, lawendy, cedru lub jałowca.
Przeczytaj także:
Kosmetyki naturalne do kąpieli
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.