Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kuchnia ajurwedyjska
  • dieta wegetariańska
  • masło ghee
  • ajurweda Kraków
dieta wegetariańska
Nabiał - zalety i wady

Mleko, śmietana, kefir, jogurt, masło klarowane – nabiał króluje w naszej diecie. Jakie są korzyści ze spożywania nabiału? O czym powinniśmy pamiętać, sięgając po kolejny jogurt z owocami? Który produkt jest najbardziej wartościowy? Czym różni się zwykłe masło od masła klarowanego? Sprawdź.

Z czystego, niepasteryzowanego mleka krowiego pod wpływem naturalnie występujących w nich bakterii, poprzez odstawienie go na kilka dni w ciepłe miejsce pod przykryciem, robi się zsiadłe mleko – produkt bardzo wartościowy, gdyż zawiera naturalne kultury bakterii, pomagające odnowić ludzką florę bakteryjną np. po przebytej antybiotykoterapii. Dawniej mleko zsiadłe stanowiło ważny element diety.

Kwaśne mleko ogólnie dzieli się na dwie frakcje: gęstą na górze, na jej wierzchu zbiera się śmietana, oraz płynną serwatkę na dole, z której po odciśnięciu robi się ser. Śmietanę poddaje się procesowi fermentacji mlekowej, co prowadzi do zakwaszenia i zagęszczenia produktu (śmietana sklepowa może zawierać dodatkowe substancje zagęszczające, jak żelatyna, guma guar, karagen). Śmietanę często dodaje się do owoców, ale niestety ze wszystkich produktów mlecznych jest chyba najmniej wartościowa.

Ze zmaślonej śmietany można oddzielić tłuszcz, powstaje wtedy maślanka, którą ajurweda bardzo ceni ze względu na właściwości tonizujące jelita. Ze śmietany natomiast, zawierającej dużo tłuszczu i wymagającej długiego ubijania, wyrabia się masło – produkt o największej zawartości tłuszczu, który można sklarować.

Klarowanie masła to proces oczyszczania masła z białka, kazeiny i innych substancji, które się w nim znajdują, by został sam tłuszcz. W kuchni ajurwedyjskiej używa się bardzo dużo masła klarowanego zwanego ghee, które uznaje się za jeden z najlepszych produktów dla człowieka. Na takim maśle można z powodzeniem smażyć, gotować czy piec. Nadaje się również do bezpośredniego spożycia – równoważy doszę pitta.

Masło ghee szczególnie polecane jest dzieciom ze względu na dużą zawartość rozpuszczonych w nim witamin (ich ilość oczywiście zależy od jakości mleka użytego do produkcji). Masło ghee należy do produktów sattwiczych, czyli takich, których spożycie powoduje wzrost kreatywności i dobrego samopoczucia.

Kefir wytwarza się, dodając do mleka fermentowanego specjalną mikroflorę ziaren kefirowych.

Aby uzyskać jogurt, mleko należy przez określony czas podgrzewać w temperaturze 40-45 stopni C, wtedy bowiem rozwijają się charakterystyczne dla niego korzystne kultury bakteryjne. Jogurt rozcieńczony z wodą i przyprawami, czyli lassi, stanowi bardzo ceniony i niezwykle rozpowszechniony w Indiach produkt, który spożywa się na wiele dolegliwości, a także po posiłku na poprawę trawienia i absorpcji składników pokarmowych.

Na tym jednak etapie mnogość dobroczynnych produktów z mleka, zarówno krowiego, jak i koziego czy owczego, się kończy.

Wszystkie produkty powstałe na skutek unowocześniania przemysłu są szkodliwe i nie mają w sobie wartości odżywczych. Wspomnimy też o dużej zawartości cukru i innych substancji słodzących (jak np. syrop glukozowy) dodawanych do każdego produktu. Takich produktów zdecydowanie należy unikać. Do tej grupy zaliczamy: serki homogenizowane, deserki na bazie mleka w proszku, kremy czy desery mleczne na bazie mleka w proszku z dodatkiem syropu glukozowego czy cukru, jogurty ze wsadem owocowym.

 

Warto wiedzieć

Mleka świeżego ani kwaśnego, aby zostało prawidłowo strawione w organizmie, nie należy łączyć z żadnym innym pokarmem, szczególnie zaś z bananem (jest to najczęściej spotykana i najgorsza do strawienia kombinacja), wiśniami, melonami, kwaśnymi owocami (maliny, truskawki, jabłka), chlebem zawierającym drożdże i produktami zbożowymi.

Jogurtu na podobnej zasadzie nie wolno łączyć z surowymi owocami, jajkami, ciepłymi napojami, mięsem i warzywami z rodziny psiankowatych. Ten, kto wymyślił jogurt z owocami, sporo na tym zarobił, ale niestety takie połączenie ma dla nas fatalne skutki. Jogurt można jeść z przyprawami lub miodem, natomiast owoce w odstępie co najmniej dwugodzinnym.

 

Zobacz masło ghee z czosnkiem niedźwiedzim w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz masło ghee bazyliowe w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Nabiał w diecie wegetariańskiej

Masło ghee - palce lizać

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl