Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • joga
  • ajurweda
  • książki ajurwedyjskie
  • produkty dla joginów
mięśnie w jodze
Na czym polega rozluźnianie mięśni?

Niektóre pozycje jogi wymagają czasem dużej siły, ogólnej lub ukierunkowanej. Powinniśmy zatem także poznać sposób rozluźniania tego lub innego mięśnia. Czym jest poziom napięcia? Co oznacza relaks mięśnia? Czym jest pozycja spoczynkowa stawu? Sprawdź.

Jednym z obszarów zainteresowań jogi jest właśnie odkrywanie bardzo różnych poziomów napięcia mięśni. Czasami rozluźnienie w pewnych miejscach okazuje się niezbędne, aby wykonać pozycję jednocześni długo i harmonijnie.

Podobnie jak skurcze, który często pojawia się tam, gdzie się tego nie spodziewamy, rozluźnienie mięśniowe nie zawsze występuje w miejscu gdzie myślimy, że jest.

Warto również zaobserwować, jak kurczenie się w jednym miejscu pozwala zrelaksować się mięśniowi w innym miejscu.

Aby mięsień mógł się rozluźnić, staw, którym porusza, nie może być zagrożony przemieszczeniem ani może wymagać podtrzymania.

 

Jeśli istnieje ryzyko przemieszczenia…

Jeśli na przykład zawiesimy się na rękach na trapezie, istnieje ryzyko, że więzadła kręgosłupa rozciągną się pod wpływem ciężaru tułowia.

W tych warunkach mięśnie tułowia (grzbietu, kręgosłupa) nie mogą się rozluźnić: pracują w celu zagwarantowania spoistości stawowej.

Jeśli natomiast zainstalujemy podparcie pod pośladkami lub pod stopami, ryzyko przemieszczenia już nie występuje. Widzimy zatem, że te same mięśnie mogą puścić swoje napięcie.

Dzieje się tak dlatego, że mięśnie są gotowe do reagowania, gdy sytuacja zagraża rozciągnięciem więzadła, albo prościej: gdy więzadło jest w stanie napięcia, nawet umiarkowanego, przez jakiś czas. Aby je rozluźnić, bardziej lub mniej, koniecznie trzeba doprowadzić do sytuacji przeciwnej.

Wokół stawu torebka stawowa i więzadła tworzą pierwsze głębokie opakowanie, pokryte następnie mięśniami i ścięgnami.

Ale torebka stawowa i więzadła odpowiadają nie tylko za usztywnienie. Wypełniają je bowiem liczne receptory nerwowe, które nieustannie informują układ nerwowy o pozycji i ruchach stawu oraz o możliwych bólach powodowanych przez ruch.

Są to w pewnym sensie tkanki „ostrzegające”, które przeprowadzają wizję lokalną, po czym – jeśli staw znajduje się w stanie zagrożenia lub gdy tylko mięśnie napinają się wokół stawu – wywołują reakcję skurczową mięśni.

To ich działanie jest zbawienne, ponieważ pozwala na zaangażowanie mięśni przy najmniejszym ryzyku przemieszczenie stawu. W konsekwencji jeśli chcemy głęboko rozluźnić mięśnie stawu, musimy wprowadzić aparat więzadłowy w stan nieostrzegania, co nazywa się ciszą mechaniczną. Tylko wówczas mięśnie mogą się rozluźnić.

Pozycja spoczynkowa stawu

Dla każdego stawu istnieje pozycja, w której wszystkie jego więzadła znajdują się w pośrednim położeniu i wówczas żadne z nich nie jest napięte. Nazywa się to pozycją spoczynkową stawu. Teoretycznie wówczas żadne więzadło nie ostrzega układu nerwowego o konieczności działania mięśni. To w tej pozycji unieruchamiamy staw, gdy chcemy zapobiec ewentualnemu stanowi zapalnemu lub go uspokoić. Jej znajomość jest ważna, aby rozluźnić mięśnie stawu.

Niektóre tradycje jogi, takie jak joga wzmacniająca, regenerująca, czy niektóre praktyki jogi Yengara podkreślają konieczność wprowadzania całego ciała lub jego części w stan relaksu.

Należy zauważyć, że wiąże się to z korzystaniem z pomocy:

- które wspierają części ciała podczas pozycji (za pomocą poduszek, wałków, krzeseł, taśm, klocków, złożonych koców). Akcesoria te odpowiadają na „potrzebę podtrzymania” stawu, której już nie muszą zaspokajać skurcze mięśnie.

- zachowujących zakresy stawowe (dzięki paskom, linom, klockom). Pomoce te zapobiegają „ryzyku przemieszczenia się”, któremu przeciwdziała utrzymanie stawów w pozycjach neutralnych.

W ten sposób możliwe jest ułożenie ciała w „formie pozycji”, aby czerpało korzyści z niej płynące (inwersja, lokalne otwarcie) bez pomocy skurczów mięśni, które w innym przypadku byłyby niezbędne do jej utrzymania.

Efekty osiąga się różne: mięsnie nie wzmacniają się jak w pozycji aktywnej, ale nie występuje również kompresja stawów wynikająca z działania mięśni.

 

Zobacz herbata Yogi Tea żeń-szeń w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Siła mięśni w jodze 

 

Opracowanie na podstawie:

Anatomia jogi. Praca mięśni w jodze. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2019.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl