
Po jakie produkty żywnościowe sięgnąć w zimowe dni? Jaki prowadzić styl życia, by nie zapadać na infekcje i mieć siłę do codziennych aktywności? Co robić, by zachować dobry nastrój? Czy zimą warto więcej odpoczywać? Czy lepiej spożywać tłuste pokarmy? Jak dbać o ciało zimą? Oto nasze pomysły.
Dieta na zimę
Zimą dieta powinna zawierać pokarmy nieco bardziej tłuste. Należy włączyć do niej następujące produkty: klarowane masło (ghee), pudding ryżowy, zupę z fasoli mungo, słodzone mleko skondensowane, miód, sok z trzciny cukrowej, słodycze przyrządzone z mąki (halawa), kandyzowane jabłka i agrest, różne specjały przygotowane ze zmielonych roślin strączkowych i suszonych owoców, rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, fasola mungo czy fasola mung, zboża takie jak chleb pszenny lub z ciecierzycy, płatki kukurydziane, ryż basmati, gęste zupy ze zbóż, pieczone jabłka, słodkie ziemniaki, gotowaną marchew, komosę ryżową, imbir.
Warto sięgnąć również po kiszonki – kapustę kiszoną czy barszcz z kiszonych buraków.
Warto pić ciepłą wodę. Przynajmniej dwa posiłki dziennie powinny być spożywane na ciepło. Szczególnie zachęcamy, by śniadania jadać na ciepło.
Odpowiedni styl życia
Oprócz diety ważny jest też odpowiedni styl życia. Najważniejszy jest optymizm, świeżość umysłu i uwolnienie się od stresu. Warto wstawać o świcie. Ważne jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Spacery w przyrodzie są idealne dla zdrowia, ponieważ jest to naturalna czynność zaspokajająca wszystkie trzy dosze. Jeśli akurat nie masz możliwości, by spędzić trochę czasu w czystym powietrzu, na łonie przyrody – wykonaj kilka ćwiczeń jogi w domu. O tej porze roku ruch fizyczny jest niezbędny. Tonizuje i wzmacnia ciało oraz usprawnia trawienie.
Przebywanie na zimnym wietrze może wywołać przeziębienie, kaszel, wzmóc artretyzm czy ból stawów. Należy więc chronić się przed zimnym wiatrem. Warto więc skorzystać z rozgrzewających poduszek, czy koców. Naturalne źródła ciepła – jak choćby palenie świec – wzmocni nasze ciepło i ogień wewnętrzny.
Masaże
Zimą skóra się przesusza, a zatem masaż ciała olejem i leczniczą pastą (ubatanem z kurkumy) powinno stać się częścią codziennych zabiegów, gdyż w zimie jest to bardzo korzystne. Masaż olejkiem z gorczycy sprawia, że skóra staje się piękna i zdrowa. Masaż olejkiem kamforowym łagodzi artretyzm i ból stawów. Przed masażem można wykonać także lekkie ćwiczenia fizyczne.
Czego unikać?
O tej porze roku trzeba unikać lekkich, suchych, zaostrzających doszę wata pokarmów, a także zimnych napojów i produktów wychładzających. Niezalecany styl życia obejmuje także przesiadywanie do późna w nocy, późne wstawanie, lenistwo, unikanie ruchu fizycznego, zbyt częste kąpiele, wychładzanie organizmu, późne jedzenie głównego posiłku, podjadanie między posiłkami.
Zobacz pachnące drzewo sandałowe w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Nauka o ajurwedzie w praktyce. Acharya Balkrishna. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.
Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu