Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • zdrowa kuchnia
  • dania wegańskie
  • laktoza
dieta wegańska
Mleko krowie - fakty i mity

Dlaczego spożycie mleka i jego przetworów jest ważne? A może w ogóle nie powinno się go spożywać? Często zadajemy sobie pytanie, czym można zastąpić mleko krowie? W temacie mleka krowiego i jego przetworów narosło wiele mitów. Jeść czy z niego zrezygnować? Działa korzystnie czy szkodzi?

Jakie właściwości mają jogurt, maślanka czy ser żółty? Pamiętaj, że opisywanymi właściwościami charakteryzuje się nabiał z produkcji ekologicznej lub domowej – żaden jogurt, maślanka czy mleko kupione w sklepie po wielokrotnym przetworzeniu i pasteryzowaniu nie dają omawianych efektów.

Produkty, które dostają się na półki sklepowe, zawierają sztuczne aromaty i cukier (lub syrop glukozowo-fruktozowy).

Jeśli szuka się dobrego źródła wapnia, należy sięgnąć po mleko zbożowe z dodatkiem wapni z alg morskich (choć i tak bez odpowiedniej dawki dziennej witamin D3 i K2 wapń nie wchłonie się do kości).

Zamiast jeść jogurt dla jego kultur probiotycznych, lepiej zjeść ogórka kiszonego albo kapustę kiszoną – na pewno zawierają więcej organizmów kolonizujących jelito grube. Zamiast płatków albo kakao na mleku sięgnąć po napój ryżowy, owsiany lub  orkiszowy.

Najcięższy do strawienia przez organizm jest ser żółty – smaczny, ale zbyt słony i tłusty zarówno dla osób o konstytucji kapha, jak i pitta. Osoby z dominacją doszy wata również mogą sobie nie poradzić z prawidłowym strawieniem sera. Jednak maślanka jest lżejsza, słodka i kwaśna w smaku – jej regularne popijanie tonizuje jelito cienkie, uspokaja energię wata. Osoby pitta powinny spożywać maślankę delikatnie posłodzoną, a osoby kapha od czasu do czasu mogą popijać maślankę wymieszaną z wodą.

Także jogurt, jako że zawiera aktywne kultury bakterii, szczególnie pomaga, zwłaszcza przy łagodzeniu stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego, przy biegunce czy zatwardzeniach. Pomaga też odnowić florę bakteryjną w jelicie grubym. Jogurt wychładza, ale z dodatkiem przypraw lub miodu zmienia właściwości na rozgrzewające. Uspokaja energię wata, ale podnosi pittę i kaphę, dlatego rozrzedza się go i przyprawia.

Jeśli decydujemy się na picie mleka krowiego, nie spożywajmy go:

- jako zimne – samo mleko wychładza, więc nie powinno się dodatkowo powiększać tego efektu poprzez picie mleka z lodówki

- jako homogenizowane – jest praktycznie niestrawne dla organizmu

- zbyt często – mleko jest śluzo twórcze i ciężkie do strawienia, szczególnie dla dorosłych

- bez przypraw, które pozwalają je lepiej strawić i przyswoić. Kurkuma, imbir, kardamon, cynamon, gałka muszkatołowa czy goździki nie tylko usprawnią trawienie, ale zredukują również tendencję mleka do podnoszenia doszy kapha.

 

Zobacz kurkumę mieloną w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz cukier jaggery w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Czym zastąpić mleko krowie

Co jemy na co dzień 

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl