
Mięta to wszechstronna roślina. Napar z liści - wychładzający, ściągający i antyseptyczny - jest dobry dla cery tłustej i normalnej oraz mieszanej i trądzikowej. Napar z mięty może posłużyć jako mgiełka do ciała oraz płyn do kąpieli stóp. Inhalacje z mięty dodają energii. Jak wykorzystać miętę w kosmetyce? Sprawdź.
Napar w mięty znakomicie nadaje się jako płyn do płukania ust i odświeżania oddechu. Olejek eteryczny powszechnie stosuje się w naturalnych proszkach do czyszczenia zębów i wychładzających mleczkach oraz kremach do ciała. Mięta nadaje się także do odświeżania powietrza. Używane części w kosmetyce to: liście mięty oraz olejek eteryczny.
Odświeżający miętowy tonik
To naturalny kosmetyk znakomity na lato. Charakteryzuje się świeżym, wychładzającym aromatem. Jest zalecany do cery tłustej, mieszanej, trądzikowej lub normalnej. Można go stosować codziennie. Z podanej ilości składników przygotujesz ok. 1 szklanki toniku.
Jakich składników użyć? 2 łyżki stołowe świeżej, rozgniecionej mięty pieprzowej, mięty zielonej lub melisy, 1/2 szklanki wyciągu z liści oczaru wirginijskiego, odrobina czystej wódki niesłodzonej i bez dodatków smakowych.
Jak przygotować? Rozgnieć świeże zioła w moździerzu. Połącz wszystkie składniki w ćwierćlitrowym lub większym słoiku, szczelnie zakręcanym. Trzymaj w ciemnym, suchym, chłodnym miejscu przez 2 tygodnie i codziennie energicznie wstrząsaj słoikiem. Po tym czasie przecedź i przelej do buteleczki.
Jak stosować? Używając bawełnianego wacika, zaaplikuj 1 łyżeczkę płynu na twarz lub więcej na ramiona i plecy. Omijaj okolice oczu. Tego kosmetyku nie musisz przechowywać w lodówce, lecz należy go zużyć w ciągu trzech miesięcy, aby zachował świeżość i skuteczność.
Energetyzująca mieszanka miętowa
To mieszanka ziołowa znakomita do zrobienia ziołowej parówki. Oczyszcza pory twarzy, napina skórę, ujędrnia, zwalcza nadmierne przetłuszczanie oraz pobudza krążenie. Jest zalecana do cery tłustej, mieszanej, normalnej oraz dojrzałej (z wyjątkiem cery wrażliwej). Można ją stosować 1-2 razy w tygodniu.
Jakich składników użyć? 3 szklanki wody destylowanej, 1 łyżeczka krwawnika, 1 łyżeczka szałwii, 1 łyżeczka rozmarynu, 1 łyżeczka mięty pieprzowej.
Jak stosować? Zagotuj wodę destylowaną, wsyp zioła, przykryj i odstaw do zaparzenia na 5 minut. Zrób parówkę na twarz – pochyl twarz nad garnkiem w odległości ok. 25-30 cm (aby się nie poparzyć), oddychaj głęboko i rozluźnij się. Podczas zabiegu nie otwieraj oczu. Po zakończeniu zabiegu spryskaj twarz i szyję letnią, a potem chłodną wodą. Delikatnie osusz skórę.
Po zakończeniu zabiegu użyj na twarz preparatu lub kremu nawilżającego. Nie przechowuj tej mieszanki, lecz przygotuj jednorazową porcję.
Miętowy peeling do cery tłustej
Ten naturalny kosmetyk można stosować jako peeling lub jako maseczkę. Jest zalecany do cery tłustej, mieszanej, normalnej i tłustej dojrzałej. Można go stosować 2 razy w tygodniu.
Jakich składników użyć? 1/2 szklanki mielonych płatków owsianych, 1/2 szklanki mączki migdałowej, 1 łyżka stołowa drobno mielonej soli morskiej, 1 łyżeczka zmielonych liści mięty pieprzowej, 1 łyżeczka zmielonych liści rozmarynu, dowolny środek ściągający.
Jak przygotować? W miseczce starannie wymieszaj wszystkie suche składniki za pomocą łyżki lub trzepaczki albo wsyp je do plastikowego woreczka i potrząśnij nim. Przesyp mieszankę do pojemnika. Suchych składników nie trzeba trzymać w lodówce, lecz należy zużyć je w ciągu 6 miesięcy, aby zachowały świeżość i skuteczność.
Jak stosować? W miseczce wymieszaj 1 łyżkę stołową peelingu do twarzy (lub więcej, jeśli planujesz użyć go do ciała) z taką ilością środka ściągającego, aby uzyskać pastę nadającą się do rozsmarowania. Odstaw pastę na około minutę, aby zgęstniała.
Wykonując palcami ruchy masujące, delikatnie rozprowadź peeling na twarzy i szyi. Następnie spłucz. Po zabiegu nałóż na twarz preparat lub krem nawilżający.
Przeczytaj także:
Olejki eteryczne - dusza roślin
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.