Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • książki ajurwedyjskie
  • suplementy diety
  • zioła ajurwedyjskie
  • zdrowy styl życia
zdrowy styl życia
Menopauza - dojrzała Kobiecość

Pomiędzy 50. a 60. rokiem życia – w zależności od diety, stylu życia i stanu zdrowia – kobieta wkracza w czas menopauzy. To dla kobiety czas na konfrontację z samą sobą. Jak zadbać o swoje ciało, jak cieszyć się życiem? Jak zapewnić sobie pogodę ducha i optymizm? Jak wykorzystać swą mądrość życiową?

Według ajurwedy to czas, w którym dominuje dosza wata.

Można wtedy stosować zioła, aby zaspokajać zapotrzebowanie ciała na składniki odżywcze i produkty (fitosteroidy), które regulują działanie układu hormonalnego. Jeśli czułaś się szczęśliwa i spełniona przed menopauzą, tak samo będzie po niej. Jakość twojego życia zależy od ciebie.

Pozytywne aspekty wata to kreatywność, intuicja i zrozumienie. Ważną częścią okresu wata jest także porozumiewanie się i relacje międzyludzkie. Głębsze zrozumienie życia, z którego bierze się mądrość, to bardzo ważny element tego okresu. Nic nie zastąpi mądrości i doświadczenia, które przychodzi wraz z wiekiem.

Negatywne aspekty tego okresu, w którym dominuje wata, to niepokój, depresja i lęk przed starzeniem się. To, jak twoje ciało zareaguje na menopauzę, zależy od codziennych nawyków, od tego, co jesz i od tego, jakie jest twoje podejście do życia.

Jeśli twój styl życia, sposób myślenia i dieta są właściwe, będziesz żyć długo, twórczo i szczęśliwie. Z drugiej strony wata w miarę upływu czasu łatwiej ulega zaburzeniu i może spowodować problemy, takie jak artretyzm, osteoporoza i inne choroby zwyrodnieniowe.

Według ajurwedy jednym z aspektów menopauzy jest potrzeba przewartościowania przez kobietę wszystkich sfer życia, zwłaszcza w kwestiach dotyczących tożsamości. Jeśli utożsamiasz się jedynie z ciałem i młodym wyglądem, w miarę jak ciało będzie dojrzewać i coraz bardziej odbiegać od społecznie pożądanego wyobrażenia, będziesz przechodzić ciężkie chwile. Jeśli utożsamiasz się jedynie z rodziną, sytuacja ta również zmieni się, gdy twoje dzieci dorosną i usamodzielnią się. To może być też czas na przewartościowania w sferze zawodowej i na to, by odkryć, w jaki sposób możesz w pracy wejść w bardziej kreatywną, dającą poczucie spełnienia rolę.

Jednak największe znaczenie ma twoja podstawowa tożsamość – to, za kogo się uważasz. Menopauza zapewnia kobiecie czas na konfrontację z samą sobą, sprawia, że zaczyna ona zadawać sobie pytania dotyczące własnej tożsamości – ciała, umysłu i duszy. Menopauza zmusza cię to tego, byś zwróciła się ku swemu wnętrzu i zatroszczyła o siebie.

W tym okresie warto wspomagać układ hormonalny za pomocą przyjaznych dla niego ziół. Mniej więcej po 60. roku życia suplementy służą przede wszystkim do wzmacniania i odżywiania i do równoważenia doszy wata, która wraz z wiekiem staje się silniejsza.

Najlepszym lekarstwem jest pożywienie. Dieta niezawierająca białka zwierzęcego (lub uboga w białko zwierzęce) będzie najlepsza dla serca i kości. Choć można przyjmować suplementy wapnia i spożywać pokarmy bogate w wapń oraz zioła, najlepsza kuracja polega na zaprzestaniu spożywania dużych ilości białka, które pozbawiają organizm wapnia.

Soczewica i inne rośliny strączkowe dostarczą organizmowi wartościowego białka i uzupełnią niedobory witamin z grupy B. Migdały mają właściwości odmładzające i zapobiegają starzeniu się skóry. Warto też pić sok z owoców granatu, który przeciwdziała procesom zapalnym. Miód zawiera bardzo dużo składników odżywczych. Herbatka z korzenia lukrecji wpłynie dobroczynnie na organy seksualne.

Jeśli jelito grube jest niedrożne i pokryte warstwą gnijących resztek pokarmowych, absorpcja wapnia (i wszystkich innych składników odżywczych) będzie ograniczona lub zaburzona. W tym okresie warto szczególnie zadbać o prawidłowe trawienie i regularne wypróżnianie się. Na pobudzenie trawienia najlepiej stosować kmin, koper, kozieradkę, imbir i cynamon.

Zioła, jakie można stosować w okresie menopauzy, to przede wszystkim: shatavari, szafran, aloes, żeń-szeń oraz odżywcze mieszanki ziół takie jak chyawanprash.   

Menopauza może okazać się wielką zmianą w sposobie postrzegania życia i w sposobie wchodzenia z nim w interakcje. Wiele kobiet potrafi to robić w naturalny sposób. Życie ma naturę kobiecą. Słuchaj swojego ciała i podążaj za nim. Pozwól się poprowadzić swej wewnętrznej mądrości.

 

Polecamy Shatavari – zioła przeznaczone specjalnie dla kobiet. Zobacz w zielonysklep.com - sprawdź tutaj.

 

Przeczytaj także:

Płodność i bezpłodność kobiety

Kobiecość, zmienność, emocje

Shatavari - roślina dla kobiet 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda dla kobiet. Atreya. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2010.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl