
Pomiędzy 50. a 60. rokiem życia – w zależności od diety, stylu życia i stanu zdrowia – kobieta wkracza w czas menopauzy. To dla kobiety czas na konfrontację z samą sobą. Jak zadbać o swoje ciało, jak cieszyć się życiem? Jak zapewnić sobie pogodę ducha i optymizm? Jak wykorzystać swą mądrość życiową?
Według ajurwedy to czas, w którym dominuje dosza wata.
Można wtedy stosować zioła, aby zaspokajać zapotrzebowanie ciała na składniki odżywcze i produkty (fitosteroidy), które regulują działanie układu hormonalnego. Jeśli czułaś się szczęśliwa i spełniona przed menopauzą, tak samo będzie po niej. Jakość twojego życia zależy od ciebie.
Pozytywne aspekty wata to kreatywność, intuicja i zrozumienie. Ważną częścią okresu wata jest także porozumiewanie się i relacje międzyludzkie. Głębsze zrozumienie życia, z którego bierze się mądrość, to bardzo ważny element tego okresu. Nic nie zastąpi mądrości i doświadczenia, które przychodzi wraz z wiekiem.
Negatywne aspekty tego okresu, w którym dominuje wata, to niepokój, depresja i lęk przed starzeniem się. To, jak twoje ciało zareaguje na menopauzę, zależy od codziennych nawyków, od tego, co jesz i od tego, jakie jest twoje podejście do życia.
Jeśli twój styl życia, sposób myślenia i dieta są właściwe, będziesz żyć długo, twórczo i szczęśliwie. Z drugiej strony wata w miarę upływu czasu łatwiej ulega zaburzeniu i może spowodować problemy, takie jak artretyzm, osteoporoza i inne choroby zwyrodnieniowe.
Według ajurwedy jednym z aspektów menopauzy jest potrzeba przewartościowania przez kobietę wszystkich sfer życia, zwłaszcza w kwestiach dotyczących tożsamości. Jeśli utożsamiasz się jedynie z ciałem i młodym wyglądem, w miarę jak ciało będzie dojrzewać i coraz bardziej odbiegać od społecznie pożądanego wyobrażenia, będziesz przechodzić ciężkie chwile. Jeśli utożsamiasz się jedynie z rodziną, sytuacja ta również zmieni się, gdy twoje dzieci dorosną i usamodzielnią się. To może być też czas na przewartościowania w sferze zawodowej i na to, by odkryć, w jaki sposób możesz w pracy wejść w bardziej kreatywną, dającą poczucie spełnienia rolę.
Jednak największe znaczenie ma twoja podstawowa tożsamość – to, za kogo się uważasz. Menopauza zapewnia kobiecie czas na konfrontację z samą sobą, sprawia, że zaczyna ona zadawać sobie pytania dotyczące własnej tożsamości – ciała, umysłu i duszy. Menopauza zmusza cię to tego, byś zwróciła się ku swemu wnętrzu i zatroszczyła o siebie.
W tym okresie warto wspomagać układ hormonalny za pomocą przyjaznych dla niego ziół. Mniej więcej po 60. roku życia suplementy służą przede wszystkim do wzmacniania i odżywiania i do równoważenia doszy wata, która wraz z wiekiem staje się silniejsza.
Najlepszym lekarstwem jest pożywienie. Dieta niezawierająca białka zwierzęcego (lub uboga w białko zwierzęce) będzie najlepsza dla serca i kości. Choć można przyjmować suplementy wapnia i spożywać pokarmy bogate w wapń oraz zioła, najlepsza kuracja polega na zaprzestaniu spożywania dużych ilości białka, które pozbawiają organizm wapnia.
Soczewica i inne rośliny strączkowe dostarczą organizmowi wartościowego białka i uzupełnią niedobory witamin z grupy B. Migdały mają właściwości odmładzające i zapobiegają starzeniu się skóry. Warto też pić sok z owoców granatu, który przeciwdziała procesom zapalnym. Miód zawiera bardzo dużo składników odżywczych. Herbatka z korzenia lukrecji wpłynie dobroczynnie na organy seksualne.
Jeśli jelito grube jest niedrożne i pokryte warstwą gnijących resztek pokarmowych, absorpcja wapnia (i wszystkich innych składników odżywczych) będzie ograniczona lub zaburzona. W tym okresie warto szczególnie zadbać o prawidłowe trawienie i regularne wypróżnianie się. Na pobudzenie trawienia najlepiej stosować kmin, koper, kozieradkę, imbir i cynamon.
Zioła, jakie można stosować w okresie menopauzy, to przede wszystkim: shatavari, szafran, aloes, żeń-szeń oraz odżywcze mieszanki ziół takie jak chyawanprash.
Menopauza może okazać się wielką zmianą w sposobie postrzegania życia i w sposobie wchodzenia z nim w interakcje. Wiele kobiet potrafi to robić w naturalny sposób. Życie ma naturę kobiecą. Słuchaj swojego ciała i podążaj za nim. Pozwól się poprowadzić swej wewnętrznej mądrości.
Przeczytaj także:
Płodność i bezpłodność kobiety
Shatavari - roślina dla kobiet
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda dla kobiet. Atreya. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2010.