Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • produkty ekologiczne
  • ajurweda Kraków
  • masło ghee
kuchnia ajurwedyjska
Masło ghee - w kuchni i leczeniu

Masło ghee jest wysoko cenione w leczeniu ajurwedyjskim. Uważa się je za eliksir i substancję odmładzającą. Ghee jest słodkie, chłodne, lekkie i oleiste. Łatwo go trawić, pomaga też w absorpcji innych składników odżywczych.

Masło ghee jest podstawowym składnikiem kuchni ajurwedyjskiej. Można na nim smażyć potrawy lub dodawać do gotowych dań. Ma specyficzny smak i zapach. Warto wiedzieć, że masło ghee ma właściwości lecznicze i używane jest w wielu przypadkach do leczenia różnych dolegliwości.

Z mlekiem lub bez – ghee jest wzmacniające dla wata i pitta. Kapha może go używać w niewielkich ilościach z dobrym skutkiem.

Ghee doskonale poprawia trawienie i wchłanianie pożywienia. Niekiedy odrobina zbrązowienia może dodać smaku ghee. Niektórzy nie ściągają piany z powierzchni ze względu na jej wartość medyczną, inni zaś przeciwnie.

Ghee ma inne właściwości i zastosowanie niż olejki lecznicze. Wzmacnia odżas, czyli subtelną esencję wszystkich tkanek, oraz wszelkie enzymy trawienne w ciele. Podsyca ogień trawienny w jelicie cienkim – nasila jego działanie, nie zaostrzając pitta. Podsyca ogień żywiołów, którego siedzibą jest wątroba i który kontroluje trawienie pokarmu w organizmie. Jednocześnie nie obciąża wątroby, jak inne oleje i tłuszcze, lecz wzmacnia ją.

Masło ghee jest doskonałym pokarmem dla szpiku kostnego i tkanki nerwowej, ponadto odżywia mózg. Wpływa też pozytywnie na układ rozrodczy. Zwiększa możliwości mentalne i zdolność percepcji. Dlatego jest ważną substancją wzmacniającą i odmładzającą – inaczej mówiąc, znakomitym pokarmem dla umysłu, mózgu i układu nerwowego. Ghee zaleca się szczególnie doszom wata i pitta.

W przypadku zaburzeń doszy pitta ghee przygotowuje się z gorzkimi ziołami. Podobnie można je przyrządzać w celu zwalczenia wysokiej gorączki, gdyż ghee jest na nią najlepszym lekiem. Ghee jest także doskonałe w przypadku chorób nerwów i umysłu, w tym wielu chorób typu wata.

Najważniejsze zioła przygotowywane w ghee to: ogólnie gorzkie zioła, amalaki, ashwagandha, tatarak, czosnek, jaśmin, lukrecja, granat, shatavari, triphala.

W ajurwedzie ghee było używane przez wieki jako jeden z najlepszych środków wspomagających wchłanianie lekarstw ajurwedyjskich. Chociaż ghee można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, można je też zrobić samemu – zrobienie ghee zajmuje około 30 minut i potrzebujemy do tego około 0,5 kilograma masła niesolonego i ciężki rondel.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl