Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • masaż ajurwedyjski
  • oleje do masażu
  • książki o ajurwedzie
  • ajurweda zioła
masaż ajurwedyjski
Masaż na dobry nastrój

Odpowiednio wykonany masaż pomaga pozbyć się zmęczenia, pozytywnie wpływa na mięśnie, poprawia elastyczność stawów, poprawia krążenie. Kojący i relaksacyjny masaż działa uspokajająco, równoważy emocje, zaspokaja potrzebę dotyku. Masaż głowy, masaż stóp, masaż ciała – dla zmysłów i dla zdrowia.

Masaż olejkiem jest często stosowany w ajurwedzie w leczeniu różnych schorzeń.  Pozwala usunąć blokady w ciele, zapobiega starzeniu oraz ma działanie odmładzające. Wpływa rozluźniająco na ciało i umysł, odżywia skórę, poprawia ukrwienie narządów i usuwa toksyny.

Osoby o doszy wata powinny stosować olejki lecznicze przygotowane z ziół o działaniu łagodzącym, takich jak shatavari, ashwagandha, a podczas aplikacji olejek powinien być ciepły. Można też stosować zwykły olej sezamowy, który oczyszcza organizm z toksyn i znakomicie wpływa na skórę dzięki dużej zawartości witaminy E.

Regularny masaż jest niezbędny do tego, by utrzymywać doszę wata w równowadze. Dzięki masażowi osoby typu wata odzyskują poczucie bezpieczeństwa i spokoju oraz przestają odczuwać lęk i niepewność. Masaż ciepłym olejkiem nawilża suchą skórę, chroni stawy oraz wpływa harmonizująco na umysł i emocje.

Osoby o doszy pitta powinny stosować olejki lecznicze na bazie drewna sandałowego lub wetywerii. Można również wykorzystać zwykły olejek kokosowy, który ma właściwości chłodzące. Olejek kokosowy działa łagodząco na różnego rodzaju zmiany skórne. Posiada także właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Aplikowany na głowę odżywia i wzmacnia włosy, likwiduje łupież oraz zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.

Najbardziej neutralne dla doszy pitta są: oliwa z oliwek, olej sezamowy i ghee. Niekiedy olejki mogą zbyt silnie rozgrzewać doszę pitta, o ile nie doda się do nich ziół lub esencji o właściwościach ochładzających. Olejki ziołowe zalecane dla pitta to: shatavari, gotu kola, bhringaraj i brahmi. Esencje, które działają ochładzająco na ciało i gorący temperament doszy pitta, to olejki esencjonalne z drzewa sandałowego, gardenii, jaśminu, róży, kapryfolium, fiołka, irysu i lotosu.

Osoby o doszy kapha powinny stosować olej gorczycowy lub inne lekkie oleje, które mają właściwości pobudzające. Można również wykorzystać zwykły olej musztardowy, który działa pobudzająco, orzeźwiająco oraz rozgrzewająco, wspomaga także mikrokrążenie.

Skóra i ciało osób typu kapha są silne, więc dobrze znoszą mocne, głębokie masaże, jak również terapie fizyczne, w których ciałem się potrząsa i oklepuje je pięściami.

Osoby o doszy kapha bardzo lubią stosowanie olejków i balsamów do ciała, lecz powinny używać ich w niewielkich ilościach, ponieważ zwiększają one uczucie ociężałości. Najlepiej stosować ostre, pobudzające olejki, a najczęściej zalecany jest olejek gorczycowy. Dobry jest także olejek z jojoby z dodatkiem esencji z szałwii, cedru, sosny, mirry, piżma, paczuli lub cynamonu.

 

Oleje do masażu – odpowiednie dla różnych dosz – znajdziesz w zielonysklep.com. Olej kokosowy, olej sezamowy, olej gorczycowy, olej migdałowy – wybierz olej odpowiedni dla siebie. Zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Masaż upiększający dla kobiet

Masaż głowy

Ajurwedyjska terapia kolorami 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjski masaż leczniczy. S. V. Govindan. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl