Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • produkty ekologiczne
  • kuchnia ajurwedyjska
  • zdrowe dziecko
zdrowa dieta
Mały niejadek - co poradzić

Masz wrażenie, że twoje dziecko je za mało? Czy zdarza się, że maluch wybiera pojedyncze produkty, a inne odrzuca? Martwisz się, że dieta dziecka nie dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Masz w domu niejadka, którego wciąż trzeba zachęcać do jedzenia? Przeczytaj.

Dziecko je tyle, ile mu potrzeba, i kiedy ma na to ochotę. Kiedy jest głodne, upomni się o jedzenie, chyba że z jakichś powodów (np. neurologicznych czy psychicznych) nie odczuwa głodu. Rodzice często popełniają błędy żywieniowe, podając dziecku przekąski, podczas gdy w ogóle nie ma na to ochoty – na przykład poprzednia porcja nie została strawiona albo dziecko boli brzuszek. Jeśli taka sytuacja zdarza się dość często, oznacza to, że trawienie dziecka nie przebiega prawidłowo.

Co wówczas robić?

Ghee dodane do posiłku stymuluje ogień trawienny i wspomaga trawienie, warto więc czasem podać mu ten rodzaj masła.

Picie ciepłej wody przynajmniej godzinę po posiłku pomaga w absorpcji składników odżywczych. Nie należy podawać dziecku zimnej wody, która spowalnia trawienie.

Należy nauczyć się dziecko, aby dokładnie żuło pokarm i nie połykało zbyt dużych kawałków pożywienia.

Herbatka imbirowa zarówno przed, jak i godzinę po posiłku wzmacnia ogień trawienny. Najlepiej łączyć ją z syropem klonowym albo z miodem.

Dodawać do posiłków kardamon, cynamon, goździki, kmin i pieprz.

Starać się, aby posiłki były kolorowe i zachęcały do jedzenia. Można układać je w przeróżne kształty czy nadawać im wzorki – w ten sposób jedzenie można zamienić w zabawę z dzieckiem.

Jeśli dziecko nie chce jeść widelcem, należy pozwolić mu zjeść rękami. Dobre maniery lepiej odstawić na później. Niech dziecko na swój sposób eksploruje smaki.

Dawać maluchowi wybór – proste pytanie „na co masz ochotę”, czyni cuda.

Postarać się nie wprowadzać dziecku do diety słodyczy przynajmniej do końca trzeciego roku życia – zyskuje się wtedy pewność, że cokolwiek zje maluch, będzie wartościowe. Dodatkowo słodycze hamują apetyt.

Warto zwracać uwagę na dzienną aktywność malucha pod kątem doszy. Dziecko z przewagą doszy wata największy apetyt ma z rana i około godziny 16.00, kiedy potrzebuje uzupełnić zapasy energetyczne. Dziecko z przewagą doszy pitta odczuwa głód w zasadzie równomiernie w ciągu dnia, przy czym najbardziej w okolicach południa, dobrze zatem podać mu wtedy największy i najbardziej wartościowy posiłek. Dzieci pitta często nie lubią jeść kolacji. Odwrotnie dzieci z przewagą doszy kapha – te trudno zmusić do śniadania, ale za to wieczorem zjadłyby podwójną porcję kolacji. Staraj się zatem, by bardziej obfity posiłek maluch kapha zjadł około 16.00, a potem tylko małą podwieczorkową przekąskę.

 

Zobacz ghee kokosowe w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz ghee ziołowe w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Przeczytaj także:

Dziecko o przewadze doszy wata

Dziecko o przewadze doszy pitta

Dziecko o przewadze doszy kapha

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl