Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta bezglutenowa
  • alergia pokarmowa
  • ajurweda Kraków
  • produkty naturalne
dieta bezglutenowa
Mąki bez glutenu

Popularna mąka pszenna dodawana do ciast, batoników, pieczywa, a nawet wędlin coraz częściej powoduje nietolerancję pokarmową. Jeśli cierpisz po spożyciu glutenu, sięgnij po inne rodzaje mąki. Wypróbuj mąkę ryżową, mąkę z cieciorki lub mąkę z kasztanów.

 

Mąka ryżowa

Mąkę ryżową wytwarza się z drobno zmielonych ziaren ryżu. Mąkę ryżową razową otrzymuje się z ryżu brązowego – podobnie jak ryż brązowy zawiera pełnowartościowe białko, witaminy z grupy B, witaminę K i E, wapń, żelazo, potas, cynk, fosfor, mangan, magnez.

Jeśli używamy mąki z białego ryżu, to pozbawiona jest ona najbardziej pełnowartościowego zarodka i łuski bogatej w błonnik. Taka mąka ma mniej witamin i nie zawiera błonnika.

Mąka ryżowa jest lekkostrawna i niskokaloryczna. Najbardziej nadaje się do wyrobu naleśników i jako dodatek do pieczywa oraz ciast. Nie zmienia smaku potrawy, tak jak mąka gryczana. Jej indeks glikemiczny to 60.

 

Mąka z ciecierzycy (cieciorki)

Jest bogata w białko, mikroelementy, na przykład fosfor, potas, cynk oraz witaminy z grupy B, żelazo, magnez. Zawiera bardzo dużo błonnika. Skład aminokwasowy białka mąki z ciecierzycy przypomina pełnowartościowe białko pochodzące z mięsa.

Ze względu na dużą zawartość cennego białka oraz witamin z grupy B jest szczególnie polecana w diecie wegetarian oraz wegan.

Mąka z ciecierzycy ma wszechstronne zastosowanie, gdyż można jej używać do wyrobu słodyczy, past do pieczywa (pyszny jest zwłaszcza hummus) oraz do wypieków zarówno słodkich, jak i słonych.

Jest doskonała na ciasto naleśnikowe, do przyrządzania warzyw i owoców w cieście. Samo ziarno ciecierzycy (najlepiej gotowane) nadaje się do robienia wegetariańskich kotlecików. Popularną potrawą z ziarna ciecierzycy jest falafel, czyli kotleciki z cieciorki.

 

Mąka z kasztanów

Nieco mniej popularna mąka z kasztanów jest bogata w skrobię i błonnik. Zawiera witaminy z grupy B (B1 oraz B2), a także witaminę E i potas. Zawiera bardzo dużo witaminy C (ilość witaminy C porównywalna z cytryną).

Mąka z kasztanów jest dość kaloryczna – 100 gramów mąki to 180 kcal. W smaku przypomina orzechy. Zawiera lecytynę, magnez, żelazo i potas.

Jest bardzo smaczna, można z niej przygotowywać pieczywo słodkie oraz słone, a także naleśniki.

 

Mąki bez glutenu – mąka ryżowa, mąka z ciecierzycy, mąka z kasztanów – znajdziesz w zielonysklep.com

 

 

Przeczytaj także:

Placuszki ziemniaczane bez glutenu 

Nietolerancja pokarmowa - alergia na żywność

Orzechy i nasiona - źródło zdrowych tłuszczów 

 

 

Tekst pochodzi z książki:

Wegańskie wypieki i potrawy bez glutenu. Teresa Reimann. Wydawnictwo Purana, Wrocław 2015.

 

Książkę można nabyć w zielonysklep.com – zobacz tutaj.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl