Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • ziołolecznictwo
  • mirra
  • gorzknik
 ziołolecznictwo ajurwedyjskie zielonysklep.com
Lecznicze zioła – mirra i gorzknik

Mirra jest używana w celu odwracania procesu starzenia oraz odmładzania ciała i umysłu. Stymuluje gojenie się skaleczeń i ran. Gorzknik jest skutecznym ziołem o działaniu antybakteryjnym i antyseptycznym.

Mirra

Mirra to od czasów starożytnych jedno z najbardziej znanych ziół używanych w celu zapobiegania procesom gnilnym. W medycynie ajurwedyjskiej jest blisko związana z guggul. Mirra w podobny sposób działa odmładzająco na wata i kapha, lecz przede wszystkim oddziałuje na krew i żeński układ rozrodczy, guggul natomiast silniej działa na nerwy.

Mirra usuwa skrzepy z macicy i przyspiesza przyrost nowej tkanki. Stymuluje gojenie się skaleczeń i ran, a jednocześnie działa przeciwbólowo. Ponadto pomaga pozbyć się stłumionych emocji, ponieważ działa również oczyszczająco na emocje i umysł.

Mirra ma właściwości tonizujące, pobudzające i odmładzające, a także silnie odtruwające. Dzięki temu jest skuteczniejszym i bardziej zrównoważonym lekiem niż gorzknik oraz inne gorzkie zioła odtruwające, które na dłuższą metę osłabiają ciało. Jednakże w przypadku ostrych chorób jest od nich mniej skuteczna.

Kadzidło (kadzidłowiec) ma bardzo podobne właściwości, lecz nieco silniej oddziałuje na płuca i układ nerwowy. Jako zioło ogólnie wzmacniające dla konstytucji wata lub kapha oraz wzmacniające żeński układ rozrodczy mirrę można zażywać w postaci kapsułek w ilości 2 kapsułki trzy razy dziennie.

Działanie mirry: oczyszczające krew, menstruacyjne, ściągające, wykrztuśne, rozkurczowe, odmładzające, przeciwbólowe, antyseptyczne.

Wskazania: brak menstruacji, bolesna menstruacja, menopauza, kaszel, astma, zapalenie oskrzeli, artretyzm, reumatyzm, owrzodzenia skóry, anemia.

 

Gorzknik

Gorzknik jest skutecznym ziołem o działaniu antybiotycznym, antybakteryjnym i antyseptycznym. Niszczy drożdże i bakterie w układzie pokarmowym oraz oczyszcza florę bakteryjną. Działa silnie odtruwająco także na układ krążenia.

Reguluje funkcjonowanie wątroby i śledziony, a także metabolizm cukru i tłuszczu, zmniejsza ilość toksyn i nadmiar tkanek w ciele. Oczyszcza błony śluzowe, jest więc wskazany przy leczenie chorób, którym towarzyszy katar.

Jednakże gorzknik nie stanowi panaceum na wszystkie choroby. Wpływa negatywnie na florę bakteryjną jelit, dlatego w wielu przypadkach nie zaleca się stosowania tego zioła ze względu na jego właściwości antybiotyczne. Przeciwwskazaniem do jego przyjmowania jest większość chorób będących skutkiem niedoboru składników pokarmowych oraz wymagających leczenia odżywiającego.

Do leczenia przewlekłej gorączki można łączyć go z ziołami ostrymi, takimi jak imbir lub czarny pieprz. Ponieważ ma właściwości ściągające, można go stosować z mirrą w postaci płynu do płukania gardła i jamy ustnej. Jest najsilniejszym dostępnym na Zachodzie ziołem o działaniu zmniejszającym pitta.

Działanie gorzknika: przeciwgorączkowe, oczyszczające krew, antybiotyczne, antybakteryjne, antyseptyczne, przeczyszczające.

Wskazania: zapalenie wątroby, otyłość, cukrzyca, wrzody, gorączka, hemoroidy, egzema, obfite miesiączki i upławy.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl