Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ziołolecznictwo
  • kosmetyki naturalne
  • medycyna alternatywna
  • ajurweda Kraków
ajurweda zioła
Lecznicze zapachy roślin

Esencje zapachowe powstają w komórkach roślin pod wpływem słońca – mają one moc leczniczą, gdyż zawierają w sobie energię słońca. Dzięki nim powstaje zapach kwiatów, liści, przypraw, owoców, drewna i ziół.

Esencje zapachowe określa się jako „krew życia” rośliny. Marcel Lavabre, francuski aromaterapeuta, poszedł o krok dalej, kiedy powiedział: „Esencje są ostatecznym przejawem radości życia rośliny”.

Takie aromaty ożywiają zarówno ciało, jak i umysł, dają przyjemność zmysłom i zapewniają  nam kontakt z naturą, zawsze gdy tylko się na nie natkniemy.

Wiele esencji roślinnych ma działanie antyseptyczne. Niektóre są pomocne w przypadku infekcji wirusowych, ponieważ poprawiają odporność. Inne pobudzają wzrost komórek. Nie tylko zapewniają ciału zdrowie i piękny zapach, ale także przywracają harmonię i równowagę umysłową.

Uzdrawiająca moc leczniczych esencji jest wobec tego bardzo rozległa i głęboka. Obecnie cieszą się wielkim szacunkiem w ziołolecznictwie, a także zyskują coraz większe poważanie w kręgach medycyny konwencjonalnej. Przykładowo, esencję lawendową stosuje się na silne poparzenia, esencję różaną do leczenia uzależnień, depresji i innych zaburzeń umysłowych, w których zaleca się środki uspokajające.

Każdy olejek lub mieszanka olejków ma wyróżniający je zespół cech, który sprawia, że są one użyteczne nie tylko w określonych chorobach, ale i do leczenia osób o określonym typie osobowości. Z punktu widzenia ajurwedy interesujące jest to, że określona esencja przynosi ulgę w konkretnej dolegliwości, jak również łagodzi stan umysłowy, będący jej przyczyną.

Na przykład szałwia muszkatołowa stosowana jest zarówno do leczenia stanów zapalnych skóry, jak i łagodzenia rozdrażnienia, niepokoju, napięcia i zmęczenia. Dlatego też doskonale nadaje się do leczenia przypadków, w których dosza pitta, nasilona pod wpływem stresu związanego z pracą, doprowadziła do pojawienia się wysypki. Szałwia muszkatołowa pomaga wówczas zrównoważyć doszę pitta na obu poziomach – fizycznym i umysłowym.

Wraz ze wzrostem popularności aromaterapii pojawia się coraz więcej linii tych produktów. Większość reklamowych jest jako naturalne, a nawet organiczne. Jednak wiele z nich jest perfumowanych i nie ma działania leczniczego, a produkowane są na bazie oleju roślinnego lub alkoholu. Te gorszej jakości mogą mieć ładny zapach, ale nie mają właściwości leczniczych – w rozumieniu ajurwedy.

Jeśli chcesz dobrać dobrej jakości esencję zapachową, pamiętaj, że jeśli pocieramy esencję między palcami, nie powinniśmy mieć wrażenia, że jest tłusta (oleista). Esencja po wyparowaniu nie powinna pozostawić po sobie tłustych plam na bibule lub chusteczce. Nie powinna się rozwarstwiać lub po zmieszaniu z wodą zostawiać mlecznych śladów. Esencja roślinna o działaniu leczniczym nie powinna mieć zapachu alkoholu. Najlepiej, aby była przechowywana w buteleczce o kolorze bursztynu z zakrętką z kroplomierzem. Należy ją przechowywać w temperaturze pokojowej lub w lodówce, nie powinna stać na słońcu.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl