Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda zioła
  • medycyna naturalna
  • produkty ekologiczne
  • książki o ajurwedzie
ajurweda zioła
Lecznicze przyprawy – wiąz i woskownica

Wiąz i woskownica to mniej popularne zioła, po które rzadko sięgamy. Warto jednak wiedzieć, że wiąz to jeden z najlepszych specyfików na płuca, owrzodzenia i nadkwasotę. Woskownica znakomicie leczy przeziębienie i grypę.

Wiąz czerwony

Ma silne działanie odżywcze. Jest ziołowym pokarmem tonizującym w chorobach przebiegających z ubytkiem tkanek. Pomaga odtworzyć osocze w organizmie oraz zregenerować błony śluzowe, zwłaszcza płuc i żołądka. Dzięki temu jest wskazany do leczenia przewlekłych chorób płuc z objawami wysuszenia tkanek płuc i suchości w płucach.

Wiąz ma też działanie łagodzące oraz leczące owrzodzenia błon śluzowych i innych powierzchni ciała.

Wiąz czerwony jest ciężkostrawny i może wywoływać niedrożność. Z tego względu lepiej jest łączyć go z niewielkimi ilościami ostrych przypraw, takich jak cynamon, goździki lub imbir, albo też słodzić miodem. Jeśli chcemy go zastosować do wzmocnienia organizmu, powinniśmy przyrządzić z niego wywar mleczny lub połączyć korę wiązu z korzeniem żywokostu i niewielką ilością lukrecji.

W celu leczenia owrzodzeń i nadkwasoty można użyć go z niewielką ilością gorzkich ziół żołądkowych, takich jak goryczka. Ponieważ wiąz leczy uszkodzoną tkankę, jest też stosowany do użytku zewnętrznego w postaci pasty łagodzącej oparzenia i stany zapalne. Korzystnie działa na układy: oddechowy i trawienny.

Działanie wiązu czerwonego: odżywczo-tonizujące, łagodzące, wykrztuśne, zmiękczające, lekko ściągające.

Wskazania: osłabienie, rekonwalescencja, wrzody, nadkwaśność, wypryski skórne, oparzenia, osłabienie płuc.

 

Woskownica

To bardzo skuteczny lek osłabiający kapha. Likwiduje przeziębienia, usuwa śluz, oczyszcza układ limfatyczny i wywołuje wymioty, a wszystkie te właściwości osłabiają silną doszę kapha. Wzmacnia głos, oczyszcza zatoki, otwiera umysł i zmysły.

Woskownica to najważniejsze ziele napotne leczące przeziębienia i grypę; dobrze łączy się z cynamonem i imbirem. Jako skuteczny lek na ból gardła oraz gąbczastość dziąseł zioło to może być stosowane do płukania jamy ustnej. Lek odblokowuje doszę wata . Woskownica przyspiesza gojenie się błony śluzowej, a stosowana w postaci pasty lub do przemywania leczy trudno gojące się rany i skaleczenia.

Ziele to ma właściwości sattwiczne. Jest jednym z lepszych leków stosowanych w początkowych stadiach choroby, gdyż mobilizuje siły obronne organizmu. Korzystnie działa na układy: oddechowy, nerwowy, krążenia, limfatyczny.

Działanie woskownicy: napotne, wykrztuśne, ściągające, wymiotne, rozkurczowe, oczyszczające krew.

Wskazania: przeziębienie, grypa, zapalenie krtani i zatok, niedrożny nos, ból gardła, astma, zapalenie oskrzeli, gorączka, krwawienie z dziąseł, trudno gojące się rany.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl