
Wiąz i woskownica to mniej popularne zioła, po które rzadko sięgamy. Warto jednak wiedzieć, że wiąz to jeden z najlepszych specyfików na płuca, owrzodzenia i nadkwasotę. Woskownica znakomicie leczy przeziębienie i grypę.
Wiąz czerwony
Ma silne działanie odżywcze. Jest ziołowym pokarmem tonizującym w chorobach przebiegających z ubytkiem tkanek. Pomaga odtworzyć osocze w organizmie oraz zregenerować błony śluzowe, zwłaszcza płuc i żołądka. Dzięki temu jest wskazany do leczenia przewlekłych chorób płuc z objawami wysuszenia tkanek płuc i suchości w płucach.
Wiąz ma też działanie łagodzące oraz leczące owrzodzenia błon śluzowych i innych powierzchni ciała.
Wiąz czerwony jest ciężkostrawny i może wywoływać niedrożność. Z tego względu lepiej jest łączyć go z niewielkimi ilościami ostrych przypraw, takich jak cynamon, goździki lub imbir, albo też słodzić miodem. Jeśli chcemy go zastosować do wzmocnienia organizmu, powinniśmy przyrządzić z niego wywar mleczny lub połączyć korę wiązu z korzeniem żywokostu i niewielką ilością lukrecji.
W celu leczenia owrzodzeń i nadkwasoty można użyć go z niewielką ilością gorzkich ziół żołądkowych, takich jak goryczka. Ponieważ wiąz leczy uszkodzoną tkankę, jest też stosowany do użytku zewnętrznego w postaci pasty łagodzącej oparzenia i stany zapalne. Korzystnie działa na układy: oddechowy i trawienny.
Działanie wiązu czerwonego: odżywczo-tonizujące, łagodzące, wykrztuśne, zmiękczające, lekko ściągające.
Wskazania: osłabienie, rekonwalescencja, wrzody, nadkwaśność, wypryski skórne, oparzenia, osłabienie płuc.
Woskownica
To bardzo skuteczny lek osłabiający kapha. Likwiduje przeziębienia, usuwa śluz, oczyszcza układ limfatyczny i wywołuje wymioty, a wszystkie te właściwości osłabiają silną doszę kapha. Wzmacnia głos, oczyszcza zatoki, otwiera umysł i zmysły.
Woskownica to najważniejsze ziele napotne leczące przeziębienia i grypę; dobrze łączy się z cynamonem i imbirem. Jako skuteczny lek na ból gardła oraz gąbczastość dziąseł zioło to może być stosowane do płukania jamy ustnej. Lek odblokowuje doszę wata . Woskownica przyspiesza gojenie się błony śluzowej, a stosowana w postaci pasty lub do przemywania leczy trudno gojące się rany i skaleczenia.
Ziele to ma właściwości sattwiczne. Jest jednym z lepszych leków stosowanych w początkowych stadiach choroby, gdyż mobilizuje siły obronne organizmu. Korzystnie działa na układy: oddechowy, nerwowy, krążenia, limfatyczny.
Działanie woskownicy: napotne, wykrztuśne, ściągające, wymiotne, rozkurczowe, oczyszczające krew.
Wskazania: przeziębienie, grypa, zapalenie krtani i zatok, niedrożny nos, ból gardła, astma, zapalenie oskrzeli, gorączka, krwawienie z dziąseł, trudno gojące się rany.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.