Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • ziołolecznictwo
  • ajurweda zioła
  • suplementy diety
ayurveda zioła
Lecznicze owoce – malina i wiśnia

Warto sięgnąć po te niepozorne, czerwone owoce, których nie może zabraknąć w domowej spiżarni. Ich lecznicze działanie znały i wykorzystywały już nasze babcie. Malina i wiśnia – na jakie dolegliwości pomagają? Kiedy po nie sięgnąć?

Malina

Jest skutecznym ziołem łagodzącym doszę pitta. Działa silnie ściągająco oraz łagodnie tonizująco (odżywczo) na jelito grube i żeńskie narządy rozrodcze. Jest stosowana w przypadku wypadania macicy. Powstrzymuje krwawienie, nadaje sprężystości mięśniom podbrzusza, wpływa łagodząco na błony śluzowe oraz uśmierza stany zapalne.

Jest bezpiecznym, łagodnym środkiem ściągającym, leczącym ból gardła, biegunkę (dobrze tolerują ją dzieci), mdłości, zgagę i wrzody.

Jako środek wzmacniający macicę malina może być stosowana wraz z silniejszymi ziołami tonizującymi, takimi jak shatavari, w proporcji 1:3. W przypadku dolegliwości menstruacyjnych dobrze łączy się z kwiatami róży i hibiskusa. Jako środek o działaniu ściągającym może być wykorzystywana do irygacji z niewielką ilością mirry w przypadku stanów zapalnych macicy lub upławów.

Malina działa korzystnie na układy: krążenia, żeński rozrodczy, trawienny.

Działanie maliny: ściągające, oczyszczające krew, tonizujące, przeciwwymiotne.

Wskazania: biegunka, grypa jelitowa, wymioty, bolesne miesiączkowanie, obfite miesiączkowanie, wypadanie macicy, hemoroidy, zapalenie błon śluzowych, skaleczenia, rany.

Wiśnia

Różne odmiany wiśni, nasion moreli oraz gorzkich migdałów to skuteczne środki wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Oczyszczają i udrażniają płuca oraz układ limfatyczny. Te środki, które mają działanie wychładzające, na przykład kora wiśni, działają także oczyszczająco na krew.

Jednakże nasiona moreli i gorzkie migdały – jako nasiona – ze względu na swoje właściwości oleiste mają działanie rozgrzewające, a także łagodzące, zmiękczające oraz łagodnie przeczyszczające. Uśmierzają kaszel wywołany przeziębieniem, lecz w przypadku przewlekłego kaszlu są średnio skuteczne. Nasiona moreli są stosowane w terapiach antyrakowych ze względu na swoje właściwości oczyszczające i wykrztuśne.

Kora wiśni korzystnie działa na układy: oddechowy, nerwowy, krążenia, trawienny.

Działanie wiśni: wykrztuśne, rozkurczowe, oczyszczające krew, ściągające.

Wskazania: kaszel, skurcze oskrzeli, problemy skórne, stany zapalne oczu.

Można przygotować ją w formie wywaru, proszku lub syropu na kaszel.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl