Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • książki ajurwedyjskie
  • produkty naturalne
  • zdrowa dieta
  • kosmetyki wegańskie
produkty na lato
Lato czeka na ciebie

Długie słoneczne dni, coraz wyższa temperatura, wakacje i okres urlopów. To czas, w którym organizm przestawia się na letnie upały, odpoczynek i podróże. Co warto wiedzieć o lecie? Jak zadbać o siebie podczas urlopu? Jak zmodyfikować posiłki, aby były lekkie i pożywne? Jak pielęgnować ciało w trakcie upałów? Sprawdź.

Latem słońce grzeje z dużą mocą, a promienie słoneczne nagrzewają ziemię, powodując parowanie wiosenne wilgoci, w efekcie wywołując suchość i ciepło. Lato to okres, w którym nasila się pitta, zatem pierwszoplanową sprawą staje się ogień trawienia.

Co ciekawe, chociaż pitta zwykle kojarzy się z siłą trawienia, to wysoka temperatura lata w rzeczywistości osłabia ogień trawienny. Z tego też względu powinno się jeść lekkie potrawy i pić łagodne napoje, wybierając to, co słodkie, mokre, chłodne i ciekłe, by złagodzić pitta.

Świetne jest tu mleko roślinne, ryż, owoce oraz tofu. Sok z aloesu jest idealnym ziołem terapeutycznym na lato, gdyż tonizuje wątrobę i schładza cały organizm. Świetna jest też woda z kokosa, która znakomicie nawadnia oraz uzupełnia niedobory potasu oraz magnezu.

Teksty ajurwedyjskie podkreślają, aby latem ograniczyć spożycie alkoholu. Zbyt duża ilość alkoholu może zaostrzyć pitta. Tak samo mocno podrażnia ją smak ostry, gorący i kwaśny, zatem podczas upalnych dni radzimy ich unikać. Potrawy oleiste lub słone lepiej nadadzą się, kiedy nastaną chłodniejsze dni.

Lato to również czas wakacji, urlopów, podróży. Planując miejsce wypoczynku, warto wziąć pod uwagę, jaką doszą jesteś. Osoby typu wata najlepiej czują się w ciepłym, wilgotnym klimacie, zwłaszcza nad oceanem, w pobliżu basenu, jeziora lub rzeki, gdzie będą mogły cieszyć się upałem, ale nie nazbyt intensywnym.

Osoby typu pitta nie znoszą przegrzania, zatem chłodny, bardziej suchy klimat z łagodnym wiatrem jest dla nich najlepszy. Powinny wybrać takie miejsce, w których można robić wiele rzeczy, gdzie jest wiele interesujących miejsc, jak choćby dobre restauracje, oraz miejsca, które dostarczą im łagodnych wyzwań fizycznych.

Osobom typu kapha, które najlepiej czują się w suchym, ciepłym, a nawet dość gorącym klimacie, przypadnie do gustu powolny rytm życia w kulturze śródziemnomorskiej i południowej. Pomocne będą dla nich także zorganizowane zajęcia, ponieważ osobom typu kapha nie służy bezczynność, choć bardzo ją lubią.

W lecie zadbajmy również o odpowiednią pielęgnację skóry. Toniki i mgiełki nawilżą przesuszoną od słońca skórę, a ziołowa kąpiel ochłodzi nagrzane ciało.

Korzystajmy z naturalnych przyjemności, jakie ofiarowuje nam przyroda. Spacerujmy boso każdego ranka po mokrej od rosy trawie. Używajmy piasku na plaży jako naturalnego peelingu dla swoich stóp.

Róbmy maseczki owocowe, które nawilżą i odżywią naszą twarz. Pijmy chłodną miętową herbatę, która wspaniale nas orzeźwi i schłodzi.

Warto pamiętać, że pory roku wspomagają nasze leczenie, gdyż dzięki nim zawieramy przymierze z cyklami ziemi. Odkryjmy na nowo radość i przyjemność współistnienia z przyrodą i budzeniem się do jej mądrości wraz ze zmianami pór roku.

 

Wypróbuj pyszne herbaty Yoga Tee – znakomite na lato. Zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Odświeżające toniki na lato

Słoneczne kosmetyki do opalania

Domowe sposoby na komary 

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl