Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przepisy kwiatowe
  • koniczyna
  • syrop
  • lody
Księga, kwiatów jadalnych, przepisy,
Kwiaty koniczyny w kuchni

Czy wiecie, że kwiaty koniczyny są przysmakiem w Ameryce Północnej i Chinach? Mają słodki smak. Podaje się je podczas dużych uroczystości.  Nektar z kwiatów koniczyny uwielbiają dzieci, a dżem z nich sporządzony to rarytas. Sprawdźcie sami!

 

 

Kwiaty koniczyny oraz liście można jadać surowe w sałatkach, choć obróbka termiczna ułatwia ich trawienie.

Mieszamy ze sobą kwiaty białe i czerwone, dodajemy sok z połowy cytryny i otrzymujemy bardzo smaczny dżem w kolorze zielonym.

Kwiaty wysuszone (uprzednio zebrane świeże podczas słonecznego dnia, powieszone główkami w dół w miejscu przewiewnym na około 3–4 tygodnie, a następnie umieszczone w szczelnie zamkniętym pojemniku) doskonale nadają się do sporządzania herbaty.

Suszone kwiaty i nasiona używano do pieczenia chleba w czasach klęski głodu w Irlandii. Dziś sproszkowane kwiaty dodane do mąki pozwalają nam przygotować pachnące chleby, podobnie jak w przepisie na tradycyjny chleb z Tyrolu, z dodatkiem nostrzyka lub kozieradki błękitnej.

Z kwiatów koniczny można też przygotować pyszne lody (4 łyżki syropu z kwiatów koniczyny, 250 ml śmietanki, 1 cytryna). Ubijaj śmietankę, aż zgęstnieje. Dodaj sok z cytryny i syrop z kwiatów koniczyny. Umieść w naczyniu i zamroź.

Aby przygotować syrop, zanurz kwiaty bez łodyg w 500 ml wody. Pozostaw w temperaturze pokojowej na cały dzień. Przecedź. Postaw na ogniu, wsyp cukier trzcinowy i gotuj do czasu, gdy cukier całkowicie się rozpuści, a syrop zagęści. Po odstawieniu z ognia dodaj 2 łyżeczki soku z cytryny.

 

Wybrane produkty spożywcze znajdziesz w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Ciasto cytrynowe z kwiatami begonii

Opracowanie na podstawie:

Księga kwiatów jadalnych. 300 przepisów, historia roślin. Mireille Gayet, zielone-wydawnictwo.pl

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl