Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • omega
  • kwas foliowy
  • zdrowa dieta
  • książki ajurwedyjskie
kwas foliowy
Kwas omega-3 i kwas foliowy w diecie

Jak ważne są kwasy omega-3 i kwas foliowy w naszej diecie? W jakich produktach można je znaleźć? Czy warto zażywać suplementy kwasu foliowego? Czy nasza dieta jest wystarczającym źródłem tych kwasów? Co na ten temat mówi ajurweda? Sprawdź.

 

Kwas omega-3

Kwas omega-3 należy do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest konieczny do wzrostu, rozwoju mózgu, zmniejsza stany zapalne, poprawia kondycję skóry oraz pomaga w tworzeniu błon śluzowych w żołądku i jelitach.

„Gotowe” kwasy znajdują się w tłuszczach zwierzęcych: rybach, olejach z ich wątrob i nabiale. Do sklepów powinny trafiać produkty oczyszczone lub specjalnie wyselekcjonowane, ale nie wierzmy w to, że w oleju z wątrób ryb w ogóle nie ma ołowiu, rtęci czy kadmu. Kobietom w ciąży, małym dzieciom i seniorom poleca się zatem olej z alg, który ma zbliżone parametry jakościowe do oleju rybnego.

Dobrym roślinnym źródłem kwasu omega-3 jest olej lniany nieoczyszczony, olej z wiesiołka, olej z lnianki (rydzowy) czy olej z orzecha włoskiego. Oleje należy spożywać wyłącznie na zimno! Kupując je, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii:

- olej powinien znajdować się w szklanej i ciemnej butelce, gdyż kwasy omega-3 reagują na światło

- olej musi być wytłaczany w niskiej temperaturze, a nie uzyskiwany przy pomocy ekstrakcji chemicznej w wysokiej temperaturze

- olej powinien mieć krótki termin przydatności do spożycia – kwasy omega szybko się utleniają, więc im jest ich więcej, tym olej ma krótszy termin ważności. Często, aby wydłużyć okres przydatności, do oleju dodaje się sztuczną witaminę E – przeciwutleniacz

- nie radzimy kupować olejów na targu czy straganie, gdzie narażone są na bezpośrednie działanie światła słonecznego i temperatury, przez co tracą cenne właściwości (chyba że kupujemy je w zimie w ciemnych, szklanych butelkach)

 

Kwas foliowy

Należy do grupy witamin z grupy B rozpuszczalnych w wodzie. Przy normalnym trybie życia kwas foliowy dostarcza się z pożywieniem, a jego nadwyżki magazynują wątroba i czerwone krwinki. W ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy zwiększa się nawet czterokrotnie, szczególnie w I trymestrze. Aby zapobiec brakom kwasu foliowego w organizmie, lekarze radzą, by profilaktycznie zażywać suplementy kwasu foliowego już na 3-4 miesiące przed planowaną ciążą.

My jednak jesteśmy zdania, że nie ma sensu łykać sztucznych, wyizolowanych substancji w tak dużej ilości, jeśli odżywiając się różnorodnie i racjonalnie, można dostarczyć organizmowi tyle, ile potrzebuje. Kwas foliowy występuje powszechnie w wielu roślinach zielono liściastych, pełnych ziarnach, fasolach, soczewicach, kapuście pekińskiej, brukselce, natce pietruszki, cykorii, kalarepie, bananach, pomarańczach czy kiwi.

Problem pojawia się, gdy brakuje nam kwasu foliowego w miesiącach zimowych, w których dostępność produktów obfitujących w kwas foliowy pozostaje znacznie ograniczona. Chyba nie da się znaleźć złotego środka, stojąc przed dylematem: chemia w produktach importowanych czy chemia w suplemencie zawierającym kwas foliowy, niemniej jednak stoimy na stanowisku, że warto poszukać ekologicznych produktów importowanych i próbować uzupełniać kwas foliowy z jego naturalnych źródeł.  

 

Szukasz dobrej jakości produktów lub inspiracji do zdrowych posiłków? Zajrzyj na zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Leczo fasolowe po indyjsku

Odżywianie w praktyce jogi

 

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl