Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda zioła
  • ajurweda Kraków
  • zdrowa dieta
  • produkty naturalne
zioła ajurwedyjskie
Kurkuma – przyprawa, która leczy

Według ajurwedy kurkuma jest najlepszym lekiem na wiele dolegliwości. Ta żółta przyprawa poprawia trawienie, ma właściwości tonizujące, leczy kaszel, anemię, pozytywnie wpływa na cerę. Kiedy warto jej używać?

Świeży korzeń kurkumy przypomina nieco korzeń imbiru, ale pod skórką jest czerwony lub żółty. Taki odcień czerwieni nosi nazwę „kumkum” lub „kumkuma”. W lecznictwie ajurwedyjskim do gotowania i leczenia stosuje się tylko żółty korzeń.

Kurkuma jest ostra, gorzka, cierpka i rozgrzewająca. Mogą jej używać osoby o każdej doszy. Może pobudzać wata, ale nie zaostrza jej (co oznacza, że nie powoduje nierównowagi).

Kurkuma poprawia trawienie, utrzymuje florę bakteryjną jelit w równowadze, redukuje wzdęcia, ma właściwości tonizujące i jest antybiotykiem.

Można ją stosować na kaszel, jęczmień na oku, cukrzycę, hemoroidy, skaleczenia, rany, oparzenia i problemy dermatologiczne. Zmniejsza niepokój i stres.

UWAGA: osoby cierpiące na hipoglikemię mogą przygotowywać potrawy jedynie z niewielką ilością kurkumy.

Warto wiedzieć, że kurkuma barwi ubrania i skórę na żółto.

Jeśli cierpisz na kaszel spowodowany chorobami oskrzeli, suchy ból gardła, zapalenie migdałków lub zapalenie gardła, przed udaniem się na spoczynek wypij 1 szklankę gorącego mleka gotowanego przez 3 minuty z łyżeczką kurkumy.

Na hemoroidy zewnętrzne aplikuj miejscowo na noc mieszankę z 1/2 łyżeczki kurkumy i 1 łyżeczki ghee.

W przypadku zmian mastopatycznych w piersiach aplikuj na noc na piersi pastę z 1/2 łyżeczki sproszkowanej kurkumy i 1 łyżeczki ciepłego oleju rycynowego. (Dla przypomnienia: skóra, jak również ubranie zabarwią się na żółto).

Aby uregulować poziom cukru we krwi przy cukrzycy, wsyp kurkumę do kapsułek w rozmiarze 00. Zażywaj po 2 kapsułki 3 razy dziennie na 5 minut przed posiłkiem.

Gdy masz anemię, rano i popołudniu pij na pusty żołądek miseczkę jogurtu z 1 łyżeczką kurkumy. Nie jedz po zachodzie słońca. Jeśli dosza kapha jest zaburzona, spożywaj tę mieszankę tylko w południe.

Na skaleczenia i grzybicze infekcje paznokci aplikuj miejscowo miksturę z 1/2 łyżeczki kurkumy i 1 łyżeczki żelu aloesowego.

Na opuchliznę spowodowaną urazem nakładaj pastę z kurkumy i wody.

Jeśli zrobił ci się jęczmień na oku, sporządź pastę z równych części sproszkowanego czerwonego drewna sandałowego i kurkumy oraz wody destylowanej. Nakładaj na powiekę, aby wysuszyć jęczmień.

Jeśli puchną ci dziąsła lub masz afty w jamie ustnej, aplikuj kurkumę bezpośrednio na chore miejsca.

Jeśli chcesz mieć piękną cerę, codziennie zażywaj kapsułkę kurkumy. Gdy kobieta w ciąży regularnie ją zażywa, jej dziecko będzie mieć wspaniałą karnację.

Jeśli ktoś w twojej rodzinie chorował na czerniaka, w ramach profilaktyki 3 razy dziennie zażywaj 1−2 kapsułek kurkumy.

Aby ochronić pieprzyki i znamiona przed promieniowaniem słonecznym pokryj je mieszanką sporządzoną z 2 części ghee i 1 części kurkumy.

 

 

Lecznicza przyprawa – kurkuma – do nabycia w zielonysklep.com – sprawdź.

 

 

Przeczytaj także:

Kurkuma i mięta - właściwości lecznicze

Zioła w praktyce jogi 

Przyprawy, które leczą

 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl