Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • aromaterapia
  • olejki eteryczne
  • produkty naturalne
  • ziołolecznictwo
olejki eteryczne
Krótka historia perfum - część 3

Jak wyglądała historia aromaterapii w okresie średniowiecza? Czego najbardziej obawiano się w średniowieczu? Dlaczego wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego dziedzina uzdrawiania za pomocą aromatów uległa zapomnieniu? Jakich ziół używano w czasach zarazy? Zachęcamy do lektury!

Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego wiele ważnych aspektów uzdrawiania za pomocą substancji aromatycznych uległo zapomnieniu. Cała wiedza zawarta w księgach, podobnie jak zielarstwo, została zamknięta w klasztorach. Mnisi stosowali leki ze swoich ogrodów ziołowych oraz zalecali środki lecznicze w postaci ziół, leczniczego piwa, win i nalewek ziołowych.

W średniowieczu najbardziej obawiano się dżumy (tzw. czarnej śmierci). Niektórzy jednak zdawali sobie sprawę, że substancje aromatyczne mogą chronić przed zarażeniem. Fakt, że zielarze i perfumiarze byli znacznie bardziej odporni na tę straszną chorobę, został dobrze udokumentowany.

Podobno – jak podawała tradycja – zuchwała banda złodziei mogła bezkarnie rabować domu zmarłych, ponieważ złodzieje pili nalewkę octową przesyconą aromatycznymi ziołami i przyprawami, dzięki czemu zyskali odporność na dżumę, nawet gdy wchodzili do miejsc zarażonych. Z czasem władze (za niższy wyrok) pozyskały te informacje od złodziei i receptura stała się dostępna oraz stosowana powszechnie. W czasach zarazy dezynfekowano dymem zarówno wnętrza domów, jak i ulice, paląc aromatyczne drewno, takie jak sosna, cedr lub cyprys.

Ponowne odkrycie olejków eterycznych w czasach współczesnych przypisuje się arabskiemu lekarzowi i filozofowi Awicennie (1000 r. n.e.). Arabowie nauczali chemii, leczniczego zastosowania roślin oraz metod destylacji na swoich uniwersytetach , także tych w Hiszpanii. W czasie wypraw krzyżowych i podboju Hiszpanii sprzymierzeńcy arabscy zdradzili sekrety destylacji. Informacje o tym zapomnianym procesie powróciły do Europy.

Do XIII wieku w Niemczech destylowano 47 różnych olejków eterycznych. Początkowo produkcja koncentrowała się na dobrze znanych i cenionych ziołach aromatycznych, przyprawach i żywicach z Dalekiego i Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Stopniowo zaczęto destylować coraz więcej ziół z regionów północnych, a wiedza o leczniczym działaniu mięty, rozmarynu, rumianku i innych roślin strefy umiarkowanej upowszechniła się. Wprowadzenie zasad higieny w XVII wieku przyczyniło się do zmniejszenia występowania chorób zakaźnych w miastach europejskich, tym samym spadło więc zapotrzebowanie na zioła.

W epoce nowożytnej coraz bardziej popularna stawała się dziedzina zajmująca się produkcją perfum. O tym napiszemy w ostatniej części naszego cyklu artykułów o aromaterapii.

 

Zobacz olibanum żywica naturalna w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Krótka historia perfum - część 2 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl