Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • olejki eteryczne
  • ajurweda Kraków
  • kadzidła
  • biała szałwia
perfumy
Krótka historia perfum - część 2

Czy wiesz, że masaż z użyciem olejków eterycznych był zalecany przez Hipokratesa jako jedna z metod leczniczych? Czy wiesz, że pierwsze komercyjne perfumy na świecie powstały 3500 lat temu i składały się z 12 ziół? Czy wiesz, że w Babilonie rocznie spalano 26 ton kadzideł?

Cywilizacje Mezopotamii, Indii i Chin również znały i korzystały z leczniczych właściwości ziół i aromatów. W Persji odkryto gliniany aparat do destylacji datowany na 2500 rok p.n.e. Gliniane tabliczki podawały, że w Babilonie corocznie spalano około 26 ton kadzideł.

W Królestwie Izraela podczas pogrzebu Heroda przed zwłokami króla kroczyło 5000 niewolników niosących urny z palącym się kadzidłem.

W Indiach stosowanie ziół i substancji aromatycznych było ważną częścią filozofii uzdrawiania – wykorzystywano zioła świeże i zioła suszone w postaci herbat lub sporządzano z nich proszek, dodając do niego sok ze świeżych roślin. Wczesny sposób ekstrakcji olejków eterycznych polegał na ubijaniu i ucieraniu świeżych lub suszonych ziół, a następnie wyciskaniu lub wytłaczaniu olejków eterycznych.

 

Zastosowanie aromaterapii przez Greków i Rzymian

Najpierw Grecy, a następnie Rzymianie zapożyczyli bardzo wiele elementów z kultury egipskiej i indyjskiej w dziedzinie zielarstwa, aromaterapii, perfum  oraz aromatyzowanych olejków. Perfumowanie ciała było ważnym aspektem życia – masaż z użyciem olejków eterycznych to metoda lecznicza zalecana przez Hipokratesa do codziennego stosowania.

Podobno rzymski cesarz Nerom rozkazał, aby podczas pogrzebu jego żony Poppei Sabiny spalono roczny zapas kadzidła. Całą flotę statków wykorzystano tylko do tego, by przewieźć kadzidło z Arabii do Rzymu.

Łacińskie słowo „perfuma” oznacza „przez dym” i pierwotnie odnosiło się do palącego się kadzidełka. Grecy i Rzymianie jako pierwsi zaczęli sprzedawać perfumy produkowane komercyjnie na podstawie egipskiej receptury na kyphi datowanej na rok 1500 p.n.e.

Receptura kyphi – podstawowe składniki – składała się z następujących ziół: tatarak, kasja, cynamon, cibora, kadzidło, lawsonia, jałowiec, mastyks, mirra, szafran, nard, tamaryndowiec.  Były to pierwsze komercyjne perfumy na świecie.

 

Zobacz kadzidło paczula w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Krótka historia perfum - część 1 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl