Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kadzidła
  • biała szałwia
  • mirra
  • olejki eteryczne
kadzidła
Krótka historia perfum - część 1

Czy wiesz, że Kleopatra zauroczyła Marka Antoniusza nie tylko urodą, ale przede wszystkim biegłością w sztuce tworzenia perfum? Olejki i pachnące balsamy były używane w starożytnym Egipcie już 4500 lat p.n.e. Kminek, anyż, niebieski lotos, kora cedrów – jakie były starożytne perfumy?

Zapisy na papirusach egipskich pochodzących sprzed 4500 lat p.n.e. mówią o zastosowaniu balsamów, perfumowanych olejków, wonnej kory i żywicy oraz o produkcji aromatyzowanego wina. Konkretne receptury opracowywali kapłani. Nieobce były im sposoby leczenia chorób i przywracania młodości, znali leki na katar sienny, a nawet metody antykoncepcji.

Cenne zioła i kwiaty przywożono z rejonów tak odległych, jak Malezja, Indie czy Chiny – były to na przykład nasiona kminku i anyżu, korzenie dzięgła i niebieskiego lotosu, kora cedrów i cyprysów, oraz żywice, takie jak kadzidło czy mirra. Kapłani egipscy wykorzystywali setki tysięcy kilogramów roślin do produkcji wonnych olejków, którymi okadzano świątynie. Posągi każdej bogini i każdego boga namaszczano specjalnie dla nich przeznaczonymi olejkami (bylica dla Izydy, majeranek dla Ozyrysa).

Egipskie słownictwo poświęcone węchowi i zapachom było niezwykle rozbudowane, co stanowi językowy dowód na to, jak ważne w tej kulturze były aromaty. Egipcjanie mieli perfumy na różne okazje – na poranek, na wieczór, na medytację, na miłość, na wojnę. Dla faraona i członków jego rodziny tworzono specjalne perfumy będące ich znakiem rozpoznawczym.

Królowa Hatszepsut, jedyna kobieta pełniąca funkcję faraona, promowała produkcję perfum. Warto przypomnieć, że wyrazisty makijaż oczy kojarzy się właśnie z Egipcjankami.

Mieszkańcy starożytnego Egiptu wierzyli, że ciało fizyczne jest bardzo ważne w życiu pośmiertnym. Odkryli, że substancje aromatyczne oraz olejki eteryczne mają działanie konserwujące. Tak właśnie zrodziła się sztuka balsamowania zwłok. Ciało kąpano w olejkach eterycznych i nasycano aromatyczną żywicą. Po trzech miesiącach owijano je bandażami impregnowanymi żywicą, olejkiem cedrowym i mirrą. W przypadku władców proces ten trwał nawet sześć miesięcy, podczas gdy zwykłych ludzi balsamowano zaledwie przez kilka godzin.

Egipcjanie używali do gotowania bardzo dużo substancji aromatycznych. Stosowali anyż, kolendrę,  kminek do pieczywa wypiekanego z prosa i jęczmienia, aby było lżej strawne. Do przyprawiania dań powszechnie używano mięty, majeranku i pietruszki. Mięso często zastępowano cebulą, jej główkę można było znaleźć obok każdej mumii. Inskrypcja na piramidzie Cheopsa głosi: „podczas budowy każdy niewolnik codziennie rano otrzyma od swojego pana ząbek czosnku dla zdrowia i sił”.

To Egipcjanie stworzyli prototyp dezodorantu: substancje aromatyczne w postaci woskowego stożka topiły się za dnia, gdy było gorąco, i uwalniały wonne zapachy.

Kleopatra – egipska władczyni słynąca ze swej urody – za czasów ekspansji Cesarstwa Rzymskiego, podobno zauroczyła Marka Antoniusza nie wyglądem, lecz biegłością w sztuce tworzenia perfum.

 

Zobacz żywica naturalna w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Aromaterapia w pigułce 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl