Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zdrowa dieta
  • produkty ekologiczne
  • dania wegetariańskie
zdrowa dieta
Królestwo warzyw

Aby czerpać w pełni z bogactwa warzyw, warto wiedzieć, które warzywa są najbardziej dla nas wskazane. Te, które są odpowiednie dla jednej doszy, niekoniecznie służą osobom o innej konstytucji. Jakie warzywa są najlepsze dla osób typu wata.

Dla osób typu wata zalecane jest pożywienie słodkie, kwaśne i słone, ponieważ syci ono ciało i łagodzi brak poczucia bezpieczeństwa. Pokarmy gorzkie, ostre i cierpkie są mniej korzystne dla wata – wysuszają ciało oraz sprzyjają niestabilności emocjonalnej. Wata znoszą lepiej warzywa gotowane niż surowe.

Warzywa najbardziej wskazane dla osób typu wata to między innymi: szparagi, buraki ćwikłowe, marchew, seler, czosnek, zielona fasolka, pasternak, rzepa, słodkie ziemniaki. Ogórki, cukinię i kabaczki można jeść od czasu do czasu, jeśli będą odpowiednio ugotowane z tłuszczem. (zobacz także: Szparagi z kaszą)

Surowe pomidory nie są wskazane dla osób typu wata, ale na przykład sos pomidorowy podawany ze spaghetti jest korzystny, ponieważ usuwa się z niego skórkę i nasiona, które są niestrawne.

Większość twardych warzyw, takich jak np. seler, jest łatwiejsza do strawienia w postaci soku. Okazjonalnie dla osób wata wskazane są sałatki z zielonych warzyw liściastych lub natki roślin, takich jak pietruszka, liście kolendry, sałata i kiełki, pod warunkiem że doda się do nich dobry dressing ze śmietany lub oliwy.

Osoby typu wata, które cierpią na sztywność i bóle stawów oraz mięśni, mogą odczuwać negatywne skutki toksyn znajdujących się głęboko w tkankach ciała, dlatego powinny zdecydowanie unikać szpinaku, pomidorów, bakłażanów i papryki.

Spośród warzyw strączkowych najlepsza dla osób typu wata jest fasola mung, ponieważ jest najbardziej lekkostrawna. Warzywa strączkowe warto gotować z kurkumą, z kminem i nasionami kolendry, które pobudzają ogień trawienny, oraz z imbirem lub czosnkiem, co uniemożliwia podrażnienia wata.

Nasilenie wata przez warzywa strączkowe przejawia zazwyczaj się w postaci wzdęcia. Można temu zapobiec, gotując warzywa pięć do dziesięć minut w dużej ilości wody, potem odlewając wodę i gotując ponownie w świeżej wodzie.

Osoby wata powinny spożywać tylko niewielkie ilości warzyw strączkowych podczas jednego posiłku. Najbardziej wskazane są: czarna i czerwona soczewica, ciecierzyca, fasola mung i tofu. Czarna soczewica bardzo wzmacnia, lecz jest również ciężkostrawna. Należy ją dobrze namoczyć przed gotowaniem i przyrządzać z dodatkiem dużej ilości czosnku lub asafetydy. (zobacz także: Fasolka adzuki z imbirem)

Już za tydzień przeczytacie o tym, jakie warzywa powinny znaleźć się na talerzu osób typu pitta. Życzymy smacznego!

 

 

Przeczytaj także:

Zupa warzywna po indyjsku

Jak przyprawiać warzywa strączkowe

Wiosenny detoks

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl