Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • ajurweda zioła
  • przyprawy indyjskie
  • ajurweda Kraków
przyprawy indyjskie
Królestwo przypraw – kmin i koper

Kmin i koper – to bardzo aromatyczne zioła, które wskazane są dla wszystkich dosz. Poprawiają trawienie, uśmierzają wzdęcia, działają łagodząco na układ pokarmowy. A przy tym są ważnym składnikiem wielu potraw.

 

KMIN

Ma postać bardzo aromatycznych nasion, które są wskazane dla wszystkich dosz. Kmin to istotny element kuchni ajurwedyjskiej ze względu na jego charakterystyczny smak i cudowne właściwości lecznicze.

W zasadzie w przypadku jakichkolwiek dolegliwości trawiennych kminu można użyć w ciemno! Podsyca on ogień trawienny i poprawia wchłanianie minerałów w jelitach. Uśmierza wzdęcia, a także jest łagodnym środkiem przeciwbólowym.

Przynosi ulgę w bólach żołądka, nudnościach i biegunce. Ponadto działa regenerująco na tkanki. Jest ostry, gorzki i wychładzający.

Aby zmniejszyć gorączkę, zmieszaj równe części nasion kminu, kolendry i kopru. Zaparzaj łyżeczkę tej mieszanki w 1 szklance wrzątku przez 10 minut, po czym wypij napar.

Na ból żołądka sporządź mieszankę z 1/3 łyżeczki sproszkowanego kminu, szczypty asafetydy i szczypty soli kamiennej. Zmieszaj i dokładnie przeżuj. Następnie popij ciepłą wodą.

W razie nudności lub zaburzeń żołądkowych zaparzaj przez 10 minut w szklance wrzątku herbatę z 1 łyżeczki nasion kminu i szczypty mielonej gałki muszkatołowej. Wypij ją, a na pewno przyniesie ulgę.

W przypadku infekcji pochwy, takich jak upławy, wypróbuj następującą mieszankę: 1 łyżeczka nasion kminu, 1 łyżeczka ghee, 1 łyżeczka posiekanego korzenia lukrecji i 1/2 litra wrzątku. Zaparzaj przez co najmniej 10 minut. Wystudź do temperatury ciała, odcedź i używaj do irygacji.

Aby uśmierzyć ból menstruacyjny, upraż nasiona kminu na suchej patelni żeliwnej, aż będą miały ostry zapach. Powoli żuj zawartość 1 łyżeczki, a następnie wypij 1 łyżkę soku aloesowego.

 

KOPER

Jest słodki, cierpki, wychładzający. Jest oleisty i łagodzi wszystkie trzy dosze. Poprawia trawienie oraz działa moczopędnie. Likwiduje pasożyty jelitowe i leczy hemoroidy.

W przypadku niestrawności po każdym posiłku żuj 1/2 łyżeczki prażonych nasion kopru i kminu.

W razie ostrej biegunki wymieszaj po 1/2 łyżeczki sproszkowanych nasion kopru oraz sproszkowanego imbiru i przeżuwaj je 2−3 razy dziennie.

W przypadku ostrego przeziębienia, kaszlu i niedrożności górnych dróg oddechowych 2−3 razy dziennie żuj 1/2 łyżeczki sproszkowanych nasion kopru zmieszanych z 1 łyżeczką naturalnego cukru.

Na obrzęk pomoże herbata sporządzona z 1 łyżeczki nasion kopru zaparzanych w 1 szklance wrzątku. Stosuje się 2 razy dziennie.

Gdy odczuwasz pieczenie podczas oddawania moczu, pij herbatkę z kopru osłodzoną łyżeczką naturalnego cukru.

 

KMIN i KOPER – przyprawy znajdziesz w zielonysklep.com

 

 

 

Przeczytaj także:

Koper i kolendra - właściwości lecznicze

Jak przyprawiać warzywa strączkowe

Przyprawy, które leczą 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl