Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przepis
  • deser
  • z lawendą
  • truskawkami
lawenda, deser, z truskawkami, przepis,
Kremowy deser lawendowy z truskawkami

Lawenda była uprawiana do celów medycznych w ogrodach zakonnych, mimo że krytykowano jej zapach, prawdopodobnie z powodu rzekomo afrodyzjakalnego działania oraz do celów dekoracyjnych. Możemy stosować ją też w kuchni do przyrządzania pysznych dań, konfitur i deserów.

 

 

W fitoterapii lawendę stosuje się do zwalczania niepokoju i bezsenności. Przynosi ulgę przy katarze i chroni drogi oddechowe. W formie naparu wpływa pozytywnie na pracę  żołądka i działa moczopędnie. Stosowana zewnętrznie przyspiesza leczenie kontuzji i zwichnięć, łagodzi objawy ugryzień przez owady oraz porażeń słonecznych.

Lawendę ceniono także z powodu jej właściwości gojących i odkażających. Zalecano ją w przypadku ukąszenia przez żmije. Bardzo długo używano tej rośliny głównie do celów medycznych, a nawet do produkcji perfum, uważano bowiem, że ładne zapachy zwalczają mikroby i choroby. Z tego powodu stosowano lawendę podczas epidemii dżumy, na przykład w Prowansji w 1721 roku.

Składniki:

500 g truskawek

250 g serka mascarpone

300 ml śmietanki

1 łodyga lawendy  

kilka kwiatów lawendy

150 g cukru pudru

Przygotowanie:

Umyj truskawki i rozdziel do 4 osobnych pucharków. Wymieszaj kwiaty lawendy ze 100 ml śmietanki. Zmiksuj. Ubij w misce na pianę mascarpone i resztę śmietanki. Dodaj cukier puder, następnie krem lawendowy. Nałóż krem na truskawki. Udekoruj 2–3 kwiatami lawendy i podawaj schłodzony.

 

Wybrane produkty z lawendą znajdziesz w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Cynamon, lawenda, tymianek, gałka muszkatołowa – aromaterapia w praktyce

Opracowanie na podstawie:

Księga kwiatów jadalnych. 300 przepisów, historia roślin. Mireille Gayet, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl