
Wszystko, co żyje – rośliny, zwierzęta i ludzie – potrzebują przynajmniej odrobiny słońca, żeby móc się rozwijać. Jednak nadmierna ekspozycja na słońce to czynnik szkodliwy dla skóry. Przyjemnie jest poczuć promienie słoneczne na skórze. Jak korzystać ze słońca, by przyniosło nam to najwięcej pożytku?
Dzięki promieniom słonecznym ciało przyswaja wapń, ponieważ wówczas skóra produkuje część witamin z grupy D wzmacniających kości. Pobyt na słońcu pomaga też w leczeniu egzemy lub trądziku. Pomaga zmniejszyć stres, obniżyć ciśnienie krwi, reguluje poziom hormonów oraz zwiększa produkcję serotoniny, która poprawia samopoczucie.
Codzienna ekspozycja na słońce, bez stosowania kosmetyków z filtrem, trwająca od pół godziny do 45 minut, wcześnie rano przed godziną 9 lub późnym popołudniem po 16.30, pomoże zachować dobre samopoczucie oraz zapewni zdrowe kości i skórę.
Coraz częściej ludzie zapadają na schorzenia typu: osteoporoza, niedobór witaminy D, zaburzenia nastroju. Dolegliwości tego typu są spowodowane tym, że obecnie prowadzimy coraz bardziej siedzący tryb życia i coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach.
Jeśli jednak masz poważne problemy skórne i dermatolog lub inny lekarz zalecił, byś z rozmaitych względów zdrowotnych unikał słońca za wszelką cenę, to twoje ciało będzie potrzebować odmiennych źródeł witaminy D. Ten niezbędny składnik odżywczy można znaleźć w żółtku jaj, tranie, mleku krowim, sojowym lub ryżowym, wzbogaconym o witaminę D lub łososiu.
Choć krótki pobyt na słońcu bez stosowania kosmetyków z filtrem może być bardzo korzystny dla zdrowia, to jeśli zamierzasz dłużej przebywać na zewnątrz, koniecznie trzeba nałożyć krem z filtrem. Nie siedź na słońcu godzinami bez przerwy i bez jakiejkolwiek ochrony, w regularnych odstępach czasu ponownie aplikuj na skórę kosmetyk z filtrem. Dzięki tym sposobom unikniesz przedwczesnego starzenia skóry, zmarszczek, krostek.
Mieszanki naturalnych olejków, zawierające olejek z jojoby, neem czy sezamowy, to korzystne dla skóry odżywki, które charakteryzują się naturalnym, choć niskim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej.
Rozsądne korzystanie z uroków słońca, począwszy od wieku nastoletniego może w zasadzie zatrzymać widoczne objawy starzenia się, lecz w żadnym wieku nie jest za późno, aby zacząć dbać o skórę i zdrowie, gdy wystawiasz się na słońce.
Sporty i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to świetna zabawa, czasami nawet bardzo radosna, lecz należy pamiętać, aby nie odbywała się ona kosztem skóry. Jeśli zatem lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, chroń się przed słońcem i upałem, wysuszającym wiatrem i suchym klimatem – zawsze pijąc wodę i nosząc na skórze „zbroję” w postaci nawilżających i naturalnych kosmetyków, odzieży chroniącej przed warunkami atmosferycznymi oraz okularów przeciwsłonecznych.
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.