Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przyprawy
  • koper
  • kolendra
  • trawienie
Koper i kolendra

To bardzo skuteczne zioła w profilaktyce i leczeniu układów trawiennego i moczowego. Mają działanie moczopędne, wiatropędne oraz stymulujące trawienie. Są szczególnie polecane jako dodatek do pikantnych i ostrych potraw.

Kolendra

Nasiona kolendry to dobry domowy sposób na wiele zaburzeń pitta, zwłaszcza dotyczących układu trawiennego lub moczowego. Jest to skuteczny środek trawienny stosowany w chorobach pitta, w których niewskazana jest większość ostrych ziół lub gdy należy je stosować ostrożnie. Świeży sok jest skutecznym środkiem do użytku wewnętrznego w przypadku alergii, kataru siennego i wysypek skórnych. Zwykle podaje się jedną łyżeczkę soku trzy razy dziennie, ale można go również stosować zewnętrznie do łagodzenia świądu i stanów zapalnych skóry.

Podobne właściwości ma kmin, który jest antidotum na pokarmy pikantne i ostre (pomidory, chili itd.). Poprawia trawienie i wchłanianie pokarmów, jest dobry na biegunkę. Kolendra, kmin i koper to rośliny spokrewnione z sobą, o podobnych właściwościach. Często stosuje się je łącznie w przypadku zaburzeń trawienia wywołanych przede wszystkim zaostrzeniem pitta, w także dodaje do różnych mieszanek, by ułatwić przyswajanie innych ziół.

Działanie kolendry: oczyszczające krew, napotne, moczopędne, wiatropędne, pobudzające.

Wskazania: zapalenie pęcherza moczowego, stany zapalne dróg moczowych, pokrzywka, wysypki, oparzenia, ból gardła, wymioty, niestrawność, alergie, katar sienny.

Koper

Nasiona kopru to jedno z najlepszych ziół na trawienie oraz wzmocnienie ognia trawiennego bez zaostrzenia pitta. Działają łagodząco na skurcze i wzdęcia. Można przyjmować po posiłkach jedną łyżeczkę prażonych nasion, bez dodatków lub z solą kamienną. Koper dobrze łączy się z kminem i kolendrą, tworząc mieszankę wychładzającą.

Nasiona kopru doskonale poprawiają trawienie u dzieci i osób starszych. Uspokajają nerwy, a ich zapach działa pobudzająco na umysł. W przypadku chorób układ moczowego dobrze łączą się z kolendrą. Koper można stosować w celu poprawienia trawienia w sytuacji, gdy pikantne przyprawy czy pieprz mogłyby mieć zbyt silne działanie pobudzające lub rozgrzewające. Likwiduje kolki wywoływane przez środki przeczyszczające, a także nasila produkcję mleka u karmiących matek.

Działanie kopru: wiatropędne, stymulujące trawienie, pobudzające, moczopędne, rozkurczowe.

Wskazania: niestrawność, słabe trawienie, bóle brzucha, skurcze lub wzdęcia, trudności z oddawaniem moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, kolki u dzieci.

Wypróbuj działanie herbaty Pukka Detox – oczyszczająca mieszanka anyżu, nasion kopru, kardamonu, lukrecji, nasion kolendry, nasion selera – zobacz herbata Pukka Detox.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl