
To bardzo skuteczne zioła w profilaktyce i leczeniu układów trawiennego i moczowego. Mają działanie moczopędne, wiatropędne oraz stymulujące trawienie. Są szczególnie polecane jako dodatek do pikantnych i ostrych potraw.
Kolendra
Nasiona kolendry to dobry domowy sposób na wiele zaburzeń pitta, zwłaszcza dotyczących układu trawiennego lub moczowego. Jest to skuteczny środek trawienny stosowany w chorobach pitta, w których niewskazana jest większość ostrych ziół lub gdy należy je stosować ostrożnie. Świeży sok jest skutecznym środkiem do użytku wewnętrznego w przypadku alergii, kataru siennego i wysypek skórnych. Zwykle podaje się jedną łyżeczkę soku trzy razy dziennie, ale można go również stosować zewnętrznie do łagodzenia świądu i stanów zapalnych skóry.
Podobne właściwości ma kmin, który jest antidotum na pokarmy pikantne i ostre (pomidory, chili itd.). Poprawia trawienie i wchłanianie pokarmów, jest dobry na biegunkę. Kolendra, kmin i koper to rośliny spokrewnione z sobą, o podobnych właściwościach. Często stosuje się je łącznie w przypadku zaburzeń trawienia wywołanych przede wszystkim zaostrzeniem pitta, w także dodaje do różnych mieszanek, by ułatwić przyswajanie innych ziół.
Działanie kolendry: oczyszczające krew, napotne, moczopędne, wiatropędne, pobudzające.
Wskazania: zapalenie pęcherza moczowego, stany zapalne dróg moczowych, pokrzywka, wysypki, oparzenia, ból gardła, wymioty, niestrawność, alergie, katar sienny.
Koper
Nasiona kopru to jedno z najlepszych ziół na trawienie oraz wzmocnienie ognia trawiennego bez zaostrzenia pitta. Działają łagodząco na skurcze i wzdęcia. Można przyjmować po posiłkach jedną łyżeczkę prażonych nasion, bez dodatków lub z solą kamienną. Koper dobrze łączy się z kminem i kolendrą, tworząc mieszankę wychładzającą.
Nasiona kopru doskonale poprawiają trawienie u dzieci i osób starszych. Uspokajają nerwy, a ich zapach działa pobudzająco na umysł. W przypadku chorób układ moczowego dobrze łączą się z kolendrą. Koper można stosować w celu poprawienia trawienia w sytuacji, gdy pikantne przyprawy czy pieprz mogłyby mieć zbyt silne działanie pobudzające lub rozgrzewające. Likwiduje kolki wywoływane przez środki przeczyszczające, a także nasila produkcję mleka u karmiących matek.
Działanie kopru: wiatropędne, stymulujące trawienie, pobudzające, moczopędne, rozkurczowe.
Wskazania: niestrawność, słabe trawienie, bóle brzucha, skurcze lub wzdęcia, trudności z oddawaniem moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, kolki u dzieci.
Wypróbuj działanie herbaty Pukka Detox – oczyszczająca mieszanka anyżu, nasion kopru, kardamonu, lukrecji, nasion kolendry, nasion selera – zobacz herbata Pukka Detox.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.