Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • zdrowy styl życia
  • ajurweda
  • suplementy diety
Kobiecość, zmienność, emocje

Częstą przyczyną złego samopoczucia i obniżonego nastroju są zaburzenia hormonalne. Niezrozumienie tych dolegliwości może sprawić, że coś, co jest wynikiem zaburzenia hormonalnego, będziesz uważać za swoją słabość lub wadę. Czy naprawdę jesteś przygnębiona?

Czy stwierdzenie: „moje ciało jest chore i wpływa to na mój nastrój”, nie byłoby prawdziwsze?

Układ hormonalny nie ulega zaburzeniu ot tak sobie. Coś z zewnątrz musi zakłócać jego funkcjonowanie. Odnosi się to także do twojego kobiecego cyklu. Wskazuje to na zaburzenia, a nie na brak zdrowia.

Główne przyczyny to te, które zaburzają doszę wata, czyli umysł i układ nerwowy. Stres, brak miłości, niepokój, lęk, zmartwienia i nadmierna liczba bodźców zmysłowych to główne czynniki zewnętrzne zaburzające układ hormonalny.

Czynniki wewnętrzne to spożywanie pokarmów lub produktów zawierających substancje pobudzające produkcję estrogenów oraz zażywanie wszelkiego rodzaju leków.

Warto sobie uświadomić, że zdystansowanie się od zaburzeń hormonalnych ciała może dać nam poczucie wolności. Pozwala ono dostrzec, że w rzeczywistości „nic ci nie jest”. Wszystko z tobą w porządku i nie powinnaś dać się wepchnąć do szufladki z napisem „niestabilna emocjonalnie”, „w depresji”, „nadwrażliwa”, „zaburzona” itd.

Te etykietki nie pozwalają, abyś czuła się szczęśliwa, nie musisz ich akceptować. Musisz jednak coś zrobić, aby przywrócić równowagę w organizmie.

Najlepszym sposobem na przywrócenie równowagi układu hormonalnego jest zastosowanie odpowiedniej mieszanki ziół. Efekt będzie lepszy niż w wypadku jednej rośliny, ponieważ można dzięki temu zrównoważyć także dosze.

Dziurawiec to roślina, która bardzo skutecznie przywraca równowagę hormonalną. U wielu osób depresja ustąpiła po zastosowaniu dziurawca. Potwierdza to, że rzeczywiście istnieją dwa rodzaje depresji – biochemiczna i umysłowa.

Jednak warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie dziurawca może zaburzać doszę wata. Z tego powodu mieszankę ziołową należy przyrządzić zgodnie ze swoją konstytucją. Każda receptura zawiera to samo główne ziele – dziurawiec, które przywraca równowagę układu hormonalnego.

Zaburzenia poziomu progesteronu wiążą się z różnego rodzaju zaburzeniami emocjonalnymi, a tego typu dolegliwości najlepiej leczy niepokalanek. Oprócz tego do mieszanki dodaje się ziele o działaniu uspokajającym, aby wspomóc mózg i układ nerwowy (rodzaj zioła zależy od doszy).

Dodaje się też kilka ziół na trawienie, aby wspomóc działanie mieszanki i polepszyć jej przyswajanie oraz ogólnie poprawić funkcjonowanie układu trawiennego.

Najlepszą mieszanką dla osób typu wata będzie kompozycja złożona z następujących ziół: dziurawiec, niepokalanek, kozłek, tatarak, koper włoski, kmin, imbir.

Najlepszą mieszanką dla osób pitta będzie: dziurawiec, arcydzięgiel, niepokalanek, koper włoski, kmin, cynamon.

Najlepszą mieszanką dla osób kapha będzie: dziurawiec, arcydzięgiel, niepokalanek, kozieradka, kmin, imbir.

I pamiętaj. Jeśli ktoś będzie próbował ci wmówić, że jesteś „nadwrażliwa” lub „niestabilna” – nie musisz akceptować tych słów. Ważne jest, byś miała świadomość swojej emocjonalności i wiedziała, co nią kieruje.

 

Przeczytaj także:

Suplementy, witaminy, minerały 

Dobór odpowiednich ziół

Czas na herbatę

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda dla kobiet. Atreya. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2010.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl