Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zabiegi ajurwedyjskie
  • zioła
  • medycyna naturalna
  • zdrowa dieta
zabiegi ajurwedyjskie
Kilka słów na temat odmładzania

Czym jest odmładzanie w terapii ajurwedyjskiej? Kiedy i po co stosuje się terapię odmładzającą? Czy istnieje dieta odmładzająca? Czy odmłodzenie ciała idzie w parze z odmłodzeniem umysłu? Jak działają zioła odmładzające i czy rzeczywiście są skuteczne? Odmładzanie - ciekawy temat.

Odmładzanie – w ajurwedzie znane jest jako rasajana. To szczególna forma łagodzenia układów i narządów ciała. Stosuje się ją po terapiach głęboko oczyszczających – warto wiedzieć, że regeneracja jest możliwa tylko wtedy, gdy usuniemy czynniki powodujące uszkodzenia. Rasajana różni się od ogólnych metod tonizujących.

Dieta odmładzająca jest zasadniczo taka sama jak dieta tonizująca. Kładzie się w niej nacisk na substancje, które zwiększają ilość odżas (czyli witalność) oraz wzmacniają umysł. Z tego powodu w terapii odmładzającej niewskazane jest stosowanie niektórych ciężkich pokarmów, takich jak mięso czy pasteryzowany nabiał.

Zioła działające odmładzająco na umysł to: gotu kola, tatarak. Ponadto należy ćwiczyć asany jogi, pranajamę i medytację.

 

Zioła odmładzające i tonizujące

Główne ajurwedyjskie zioła tonizujące: ashwagandha, shatawari, amalaki, shilajit, szparag lekarski (safed musli).

Ajurwedyjskie preparaty tonizujące: chyawanprash, shatavari, triphala.

Główne chińskie zioła tonizujące: żeń-szeń, rehmannia, cytryniec chiński, pochrzyn, dzięgiel chiński, kanianka.

Główne zachodnie zioła tonizujące: lukrecja, korzeń żywokostu, prawoślaz, wiąz czerwony, kokoryczka, nard.

Powszechne pokarmy o właściwościach tonizujących: mleko, ghee, nasiona lotosu, migdały, nasiona sezamu, orzechy nerkowca, daktyle, rodzynki.

 

Preparaty odmładzające i tonizujące

Gotując sproszkowane zioła tonizujące – takie jak ashwagandha, shatawari, korzeń żywokostu lub żeń-szeń – w surowym mleku, można otrzymać niezwykle skuteczne napoje tonizujące. Typowe proporcje to 1-2 łyżeczki zioła na szklankę mleka. Można też dodać (tuż przed spożyciem) jedną łyżeczkę ghee. Dobrym dodatkiem jest również niewielka ilość imbiru lub kardamonu, aby poprawić smak i ułatwić trawienie.

Chyawanprash to najbardziej znany dżem ajurwedyjski. Jedno głównym składnikiem jest tropikalny owoc o nazwie amla lub amalaki. Amla to najbogatsze naturalne źródło witaminy C, której nie traci podczas obróbki cieplnej. Amla to niezwykle skuteczny środek tonizujący, który wzmacnia krew i płyny reprodukcyjne oraz odżywia serce, płuca i nerki. Zwykle zażywa się 1-2 łyżeczki rano i wieczorem.

Lecznicze oleje stosuje się przede wszystkim zewnętrznie. Są one istotną częścią zabiegów terapii tonizującej, stosowanych zewnętrznie. Niektóre z nich przygotowuje się z dodatkiem ziół, takich jak ashwagandha, shatavari i bala. Podczas wchłaniania się przez skórę przyspieszają odmładzanie ciała.

Ghee wzmacnia tkanki, potencję seksualną, układ nerwowy i umysł, a także zwiększa ilość tkanki mięśniowej w ciele, nie powodując przy tym nadmiernej ociężałości. Aby przygotować lecznicze ghee, zazwyczaj zioła gotuje się w wodzie, a uzyskany wywar dodaje do ghee. Najłatwiej zrobić ghee lukrecjowe. Na wzmocnienie umysłu najbardziej zalecane jest ghee z tatarakiem. Dobroczynnie działa również ghee z ashwagandhą. Prawie każde tonizujące zioło można przygotować w postaci leczniczego ghee. Zalecana dawka to łyżeczka preparatu do posiłku.

 

Zobacz Ghee w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz Chyawanprash w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Proste sposoby na zachowanie witalności 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik. David Frawley. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2019.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl