Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • indyjskie dania
  • terapie
  • kiczadi
kiczadi, dieta ajurwedyjska, terapie,
Kiczadi regenerujące nerki

Kiczadi to indyjskie dania stosowane w wielu terapiach ajurwedyjskich, o czym już pisaliśmy. Te, które prezentujemy dzisiaj służy regeneracji nerek, stąd odpowiedni dobór fasoli, ziół i przypraw. Pamiętaj, aby spełniało one swoje funkcje, należy spożywać kiczadi świeże. Gotuj z sercem i pozwól prowadzić się własnej intuicji…

 

 

Składniki:

1 korzeń łopianu (około 30 cm)

½ szklanki suchej fasolki adzuki

½ pałeczki kombu

6 szklanek wody

2 łyżki ghee

1 łyżeczka nasion kminu

¼ łyżeczki nasion kopru

1 duża, pokrojona cebula

1 łyżeczka kurkumy

2 marchewki lub 1 kabaczek

2 liście laurowe

⅛ łyżeczki asafetydy

liście curry

⅛ łyżeczki cynamonu

1 szklanka ryżu basmati

¾ łyżeczki soli

2 szklanki lub więcej wody (według potrzeby)

Umyj i obierz ze skórki korzeń łopianu. Pokrój na dwuipółcentymetrowe talarki. Umyj fasolkę adzuki. Wlej 6 szklanek wody do szybkowaru, włóż fasolkę adzuki, łopian i kombu. Gotuj pod ciśnieniem (około 7 kg) przez 25–30 minut. W czasie gdy fasolka się gotuje, rozgrzej ghee na średniej wielkości patelni, dodaj nasiona kminu i kopru, później zaś cebulę, kurkumę, liście laurowe, asafetydę, liście curry i cynamon. Smaż, aż cebulka zmięknie; odstaw na bok.

Umyj marchewkę (lub dyniowate) i pokrój w talarki bądź małe kawałki (marchewka 0,5 cm, dyniowate 1 cm). Umyj dokładnie ryż. Smaż ryż i warzywa razem z cebulką i przyprawami przez 1–2 minuty.

Kiedy fasolka będzie ugotowana, dodaj do niej podprażony ryż z warzywami i mieszanką przypraw. Następnie dolej 2 szklanki wody. Postaw szybkowar ponownie na palniku, ale teraz gotuj tak jak w zwykłym garnku, czyli przez około 20–30 minut pod przykryciem. Zanim podasz potrawę, dosyp soli.

Uwagi: Dodaj suszonego imbiru i jogurtu dla wata oraz liście kolendry lub/i mleko sojowe dla pitta. Jeśli gotujesz tylko dla kapha, ogranicz ghee do 1 łyżeczki, a pozostałe składniki pozostaw niezmienione.

czas przygotowania: w szybkowarze około 1½ godziny, – wata, – pitta, – kapha

 

Zobacz przyprawy w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Kiczadi na wiele sposobów

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai, zielone-wydawnictwo.pl

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl