Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • książki ajurwedyjskie
  • receptury ajurwedyjskie
  • produkty naturalne
  • ziołolecznictwo
produkty na kaszel
Kaszel - ajurwedyjskie sposoby

Ajurwedyjskie zioła i przyprawy łagodzące kaszel to: goździki, cynamon, imbir, tatarak. Skuteczna jest też sproszkowana kurkuma bez dodatków. Co jeszcze pomoże w przypadku męczącego kaszlu? Jak ajurweda diagnozuje kaszel? Jakie preparaty łagodzą ból gardła? Sprawdź.

Kaszel jest dolegliwością zazwyczaj wywołaną przez doszę kapha. Powoduje go nagromadzenie śluzu lub podrażnienie błon śluzowych układu oddechowego.

Ajurwedyjskie zioła i przyprawy łagodzące kaszel to: goździki, cynamon, imbir, sumak, pippali, bibhitaki i tatarak. Skuteczna jest też sproszkowana kurkuma bez dodatków. Dobry środek domowy to równe części miodu i soku z cytryny.

Kaszel kapha. Objawia się nieczęstym odkrztuszaniem gęstego lub lepkiego śluzu, o przejrzystym lub białym kolorze. Inne objawy to jadłowstręt, poczucie ciężkości i słodki smak w ustach. W płucach często zbiera się flegma. Leczenie polega na przestrzeganiu diety łagodzącej kapha, niejedzeniu nabiału i innych pokarmów śluzotwórczych. Należy unikać lodów, zimnej wody i soków owocowych. Skutecznie działają rozgrzewające zioła, w szczególności pippali, suszony imbir lub chitrak w postaci wywarów mlecznych, podobnie jak preparat trikatu zażywany z miodem.

Kaszel pitta. Polega na odkrztuszaniu żółtej flegmy, niekiedy zawierającej krew. Towarzyszy mu uczucie pieczenia w gardle i klatce piersiowej, a także gorączka, pragnienie i suchość w ustach oraz gorzki lub ostry posmak w jamie ustnej. Leczenie jest bardzo podobne jak w przypadku przeziębienia typu pitta. Masło ghee łagodzi ból gardła. Pomocne są także sproszkowane nasiona lotosu z miodem. Można zastosować preparat z lukrecją lub zwykłą herbatkę lukrecjową z odrobiną cynamonu. Skutecznie działają zioła zachodnie: dziewanna i podbiał.

Kaszel wata. Jest to zwykle suchy kaszel z niewielką ilością flegmy. Pacjent kaszle rzadko, odczuwa przy tym ból i wydaje specyficzny dźwięk. Kaszlowi towarzyszy ból w klatce piersiowej i sercu lub ból głowy. Leczenie polega na stosowaniu diety łagodzącej wata. Upewnij się, że wypijasz wystarczająco dużo płynów, w tym zup. Wskazane są zioła przeciwkaszlowe i łagodzące, takie jak lukrecja, prawoślaz, korzeń żywokostu, shatavari, ashwaganda, szczególnie zażywane z miodem.

W ziołolecznictwie zachodnim używa się wielu ziół łagodzących kaszel, takich jak czeremcha wirginijska, tymianek, dziewanna. Zwykle zioła przeciwkaszlowe stosuje się z powodu ich specyficznego działania. Nie używa się ich ze względu na energię, a zatem ta będzie zależeć od innych składników preparatu. Jeden lub dwa zioła przeciwkaszlowe można dodawać do preparatów leczących inne rodzaje chorób układu oddechowego, zależnie od tego, na co pacjent cierpi.

 

Zobacz herbata Yogi Tea Echinacea w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Domowe sposoby na kaszel 

 

Opracowanie na podstawie:

Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik. David Frawley. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2019.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl