Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • kosmetyki naturalne
  • produkty ekologiczne
  • zdrowy styl życia
kosmetyki ajurwedyjskie
Kąpiel dla zmysłów

Osoby typu wata, których ciało jest chłodne, zwykle lubią długo leżeć w gorącej kąpieli. Ciepło je rozluźnia i daje im poczucie ulgi. Osoby typu kapha lubią leniuchować w łazience, otaczając się pięknymi zapachami.

Jak sprawić, by kąpiel była czasem relaksu?

Chłodna kąpiel i szybki zimny prysznic mogą nas odświeżyć, wyostrzyć zdolności umysłowe i pobudzić apetyt – zarówno jedno, jak i drugie podczas upału zwykle się zmniejsza. Kiedy dni są chłodniejsze, unikaj gorących, parnych kąpieli, ponieważ taka kąpiel pozbawi ciało minerałów i ogólnie osłabi je wtedy, kiedy powinno ono być silne i wzmocnione.

Do mycia włosów nie stosuj gorącej wody. Ogrzewanie głowy nadmiernie pobudza układ nerwowy i osłabia cebulki włosowe.

Po gorącej kąpieli warto wziąć szybki chłodny prysznic – to rozszerzy pory i pobudzi krążenie, dzięki czemu dłonie i stopy będą ciepłe, a skóra błyszcząca.

Osoby typu pitta często czują się osłabione – a nawet mają zawroty głowy – pod wpływem wysokiej temperatury, w tym także gorących kąpieli, sauny czy jaccuzi. Chłodne kąpiele i prysznice pomagają zmniejszać naturalne silne ciepło u osób typu pitta. Szczególnie dotyczy to upalnych dni.

Zamiast mydła przygotuj pastę z mąki, aby lekko wyszorować i oczyścić skórę. Nie zmienia ona odczynu pH ani nie niszczy warstwy ochronnej na skórze. Jeśli twoja skóra jest szczególnie sucha, masuj ją przy użyciu ciepłego oleju sezamowego przed kąpielą lub dodaj olejku do pasty z mąki, za pomocą której wyszorujesz skórę. Aby zrobić pastę, która nawilży, zmiękczy i odżywi skórę, zamiast wody użyj mleka, najlepiej nieprzegotowanego. Jest bogatsze w składniki odżywcze, a zawarte w nim cząsteczki tłuszczu są większe niż w mleku homogenizowanym, więc nie będą zatykać skóry, bo nie mogą w nią wniknąć.

Dla osób typu wata zaleca się mąkę z ciecierzycy lub soczewicy albo płatków owsianych z olejem, mlekiem albo jednym i drugim, w zależności od tego, w jakim stopniu skóra jest przesuszona.

Osoby typu pitta powinny stosować mąkę jęczmienną lub ryżową i mleko. Osoby typu kapha powinny stosować mąkę kukurydzianą lub z prosa zmieszaną z odrobiną sproszkowanej glinki i wodą.

W przypadku trądziku lub stanu zapalnego skóry dodaj do zalecanej dla ciebie mieszanki szczyptę kurkumy. Ma ona działanie oczyszczające i uzdrawiające.

Warto poświęcić wieczorem kilka chwil na relaksującą kąpiel, nie tylko po to, aby oczyścić ciało, ale także aby zmyć z siebie troski, stres i zmartwienia nagromadzone w ciągu całego dnia.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl