Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • uroda
  • kąpiel
  • kosmetyki
Kąpiel dla zdrowia

Ajurweda zaleca kąpiele w ciepłej wodzie, joga natomiast dopuszcza także stosowanie zimnych kąpieli. Jaki wpływ na nasze ciało ma wieczorna kąpiel? Kiedy stosować zimny prysznic? Sprawdź…

Kąpiel czy prysznic?

Ciało wychładza się w ciągu kilku minut po kontakcie z gorącą wodą, ponieważ naczynia krwionośne, które rozszerzyły się pod wpływem gorąca, chwilę później reagują skurczem. Zimny prysznic ma odwrotne działanie – sprawia, iż po kilku minutach robi nam się cieplej, a naczynia krwionośne, które zwęziły się pod wpływem zimna, rozszerzają się.

Gorąca czy zimna woda?

Dobrym rozwiązaniem pośrednim dla osób typu wata, które potrzebują gorąca, jest ciepła kąpiel lub prysznic, a następnie, gdy czują już komfort termiczny, mogą na koniec spłukać się zimną wodą, aby to ciepło zachować. Osoby typu pitta, jeśli to możliwe, powinny przystosować się do chłodnych (lecz nie zimnych) pryszniców i kąpieli, dzięki czemu będą mogły usunąć z ciała nadmiar gorąca. Osoby typu kapha powinny przyzwyczaić się do chłodnej wody, która je pobudzi.

Kiedy unikać kąpieli?

Kąpieli nie można brać bezpośrednio po posiłku. Należy odczekać co najmniej godzinę, aby uniknąć odpływu krwi z jelit, gdyż jest ona potrzebna do trawienia. Trzeba unikać kąpieli w razie dużej biegunki, wzdęć, przewlekłego przeziębienia lub niestrawności oraz w przypadku większości ostrych chorób związanych z występowaniem dużej ilości toksyn.  

Co zamiast mydła?

Intensywnie gorąca woda stosowana bezpośrednio na głowę osłabia narządy zmysłów. Choć można regularnie stosować szampon do mycia włosów i skóry głowy, do mycia ciała należy stosować mydło tylko wtedy, gdy jest się naprawdę brudnym. Mydło, zwłaszcza z chemicznymi dodatkami, pozbawia skórę warstwy ochronnej i sprzyja rozwojowi bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach ciała. Szczególnie niekorzystnie działa ono na błony śluzowe (odbyt, genitalia, sutki itd.).

Zamiast mydła lepsze jest używanie glinki, mąki jęczmiennej albo mąki z ciecierzycy, która pozwoli pozbyć się nadmiaru oleju po masażu czy potu po ćwiczeniach. Mąka wchłania produkty przemiany materii wydzielane przez organizm w czasie masażu i wysiłku fizycznego oraz tonizuje skórę, nie wysuszając jej ani nie pozostawiając resztek mydlin. Nie zaleca się stosowania mydła w wypadku większości chorób skóry.

Dobrym pomysłem jest pasta stosowana na całe ciało. Zmieszaj pół szklanki oliwy ze szklanką mąki z ciecierzycy, jęczmienia lub nawet pszenicy i dodaj do nich około pół łyżeczki sproszkowanej kurkumy, co ułatwi oczyszczenie skóry. Wlej tyle wody, aby pasta była gęsta, lecz dawała się rozprowadzić, i rozsmaruj ją równomiernie, wcierając. Jeśli to możliwe, odczekaj, aż wyschnie i zacznie pękać. Taka pasta działa jak maseczka oczyszczająca i odżywiająca skórę.

Kąpieli ciała zawsze powinna towarzyszyć „kąpiel” umysłu. Warto poświęcić wieczorem kilka chwil na relaksującą kąpiel, nie tylko po to, aby oczyścić ciało, ale także aby zmyć z siebie troski, stres i zmartwienia nagromadzone w ciągu całego dnia.

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information service, Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl