
Olejki eteryczne to siła życiowa roślin, która jest nośnikiem roślinnych hormonów i cennych związków chemicznych regenerujących i natleniających skórę. Olejki eteryczne należy dodawać do kosmetyków pielęgnacyjnych, gdyż dzięki swojej budowie molekularnej z łatwością przenikają do skóry właściwej odżywiając ją, odmładzając i przywracając witalność.
Kadzidłowiec (Boswellia carterii)
Właściwości i zastosowanie kosmetyczne: Słodki, ciężki zapach tego olejku tradycyjnie dodawanego do perfum i kadzideł zmniejsza niepokój i napięcie dzięki temu, że spowalnia i pogłębia oddech. Jest pozyskiwany z wysuszonej żywicy roślinnej. Stosuje się go także w preparatach odmładzających zmęczoną, obwisłą skórę oraz przyspieszających leczenie wyprysków i drobnych ranek. To wspaniały składnik eliksirów do twarzy oraz mieszanek olejowych do skóry trądzikowej, zniszczonej warunkami środowiskowymi lub dojrzałej.
Mięta pieprzowa (Mentha piperita)
Właściwości i zastosowanie kosmetyczne: Mięta pieprzowa to wszechstronne ziele. Napar z liści – wychładzający, dezynfekujący, pobudzający, ściągający i antyseptyczny, jest dobry do cery tłustej i normalnej oraz mieszanej i trądzikowej. Może posłużyć jako dezodorująca mgiełka do ciała oraz płyn do kąpieli stóp, płyn do płukania ust i odświeżania oddechu.
Olejek eteryczny powszechnie stosuje się w naturalnych proszkach do czyszczenia zębów i wychładzających mleczkach oraz kremach do ciała. Inhalacje z mięty dodają energii i ożywiają umysł. Mięta wspaniale nadaje się także do odświeżania powietrza. Przeciwskazania: Nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz osób chorych na padaczkę.
Rozmaryn (Rosmarinus officinalis)
Właściwości i zastosowanie kosmetyczne: Rozmaryn ze swoim świeżym, cytrynowym aromatem i właściwościami uspokajającymi, jest bardziej wskazany do pielęgnacji skóry. Ponieważ działa regenerująco i antyseptycznie, stosuje się go w olejkach do kąpieli i masażu oraz eliksirach tonizujących cerę tłustą, normalną i mieszaną. Ponadto udrażnia zatoki, goi rany i pobudza wzrost nowych włosów. Doskonale łączy się z olejkami eterycznymi z lawendy, bazylii i cytryny jako odżywka do skóry głowy i środek na porost włosów.
Napar z liści można stosować w formie płukanki do przyciemniania włosów. Oczyszcza i odświeża skórę głowy oraz zmniejsza łupież. Przeciwskazania: Nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz osób chorych na padaczkę.
Wybrane olejki eteryczne znajdziesz w zielonysklep.com
Przeczytaj także: Aromaterapia na poprawę nastroju
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe, Stephanie Tourles, zielone-wydawnictwo.pl