Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta wegetariańska
  • kuchnia ajurwedyjska
  • receptury ajurwedyjskie
  • ajurweda przepisy
nabiał ajurweda
Jogurt i maślanka - co warto o nich wiedzieć

Czy warto spożywać jogurt? Czym różni się jogurt od maślanki? Co o ich właściwościach mówi ajurweda? Przy jakich dolegliwościach są wskazane, a przy jakich chorobach lepiej z nich zrezygnować. Jakie znaczenie ma jakość mleka, z których robione są produkty nabiałowe? Sprawdź.

Jogurt

Według ajurwedy jogurt jest jednym z bardziej pożytecznych produktów. Ajurweda docenia właściwości trawienne jogurtu oraz jego zdolność do przywracania równowagi flory bakteryjnej w układzie pokarmowym.

Właściwości jogurtu

Jogurt łagodzi doszę wata, zaostrza zaś doszę kapha i pitta. Wchłania wodę z jelit. Zwiększa poziom hemoglobiny, poprawia trawienie. Jogurt z dobrej jakości mleka – zwiększa ilość nasienia i poprawia jego jakość.

Co warto wiedzieć?

Nie jedz jogurtu z dodatkiem cukru, gotowanej fasoli mung, sproszkowanej amli, soli kamiennej – te substancje nasilają jego właściwości.

Nie gotuj i nie podgrzewaj jogurtu.

Jogurt śmietankowy – dodaje sił, zwiększa ilość nasienia, nawilża organizm i leczy hemoroidy.

Serwatka jogurtowa – jest lekka, wzmacnia siłę trawienia, usuwa toksyny z organizmu, kieruje doszę wata w dół.

Jogurt beztłuszczowy – może wywoływać wzdęcia, nasila doszę wata i zaparcia, ale jest wskazany w przypadku zapalenia okrężnicy.

Jogurt niesfermentowany – nie całkiem ścięty jogurt jest szkodliwy. Powoduje niedrożność, zatyka kanały w ciele, zatem nie należy do spożywać.

 

Maślanka

Maślankę przygotowuje się, rozcieńczając jogurt lub ubijając go bez dodatku wody. W zależności od użytego jogurtu maślanka może być słodka, kwaśna lub nawet bardzo kwaśna. Jej właściwości zależą od jakości wody i masła. Maślanka powstała w wyniku ubijania jogurtu z dodatkiem jednej czwartej objętości wody nazywana jest w ajurwedzie takra. Takra pozbawiona masła jest bardzo lekka i ma korzystne działanie zdrowotne.

Maślanka (takra) jest lekka, słodka, kwaśna i cierpka. Łagodzi doszę kapha i wata. Zaostrza apetyt, działa przeciwbiegunkowo, wchłania wodę z jelit, oczyszcza kanały.

Maślanka jest najskuteczniejszym środkiem na choroby typu wata i kapha. W różnych postaciach leczy zapalenie okrężnicy, dolegliwości związane ze śluzem.

Co warto wiedzieć

Świeża maślanka usuwa doszę kapha nagromadzoną w narządach jamy brzusznej, ale powoduje tworzenie się śluzu w gardle. Nie należy stosować świeżej maślanki w przypadku przewlekłego przeziębienia, zapalenia zatok, kaszlu, astmy oskrzelowej i problemów z gardłem – zamiast tego lepiej użyć ciepłej maślanki.

Maślanka jest wskazana na choroby brzucha, opuchliznę brzucha, choroby śledziony, otyłość, obrzęk, zatrucie i hemoroidy. Korzystnie działa w przypadku chorób powstałych wskutek nadmiernego spożycia ghee, takich jak otyłość.

Działanie maślanki zmienia się w zależności od tego, jakich substancji do niej dodamy.

Kwaśna maślanka i suszony imbir i sól kamienna są zalecane na choroby wata.

Słodka maślanka (niekwaśna) z cukrem jest zalecana na choroby pitta.

Maślanka + trikatu (suszony imbir, czarny pieprz, długi pieprz pippali) oraz sól jęczmienna są skuteczne w chorobach kapha.

Maślanka + asafetyda + nasiona kminu + sól kamienna łagodzą wata, są skuteczne na hemoroidy, biegunkę, zapalenie okrężnicy oraz poprawiają trawienie.

Maślanka i cukier jaggery są zalecane przy bolesnym oddawaniu moczu i innych dolegliwościach układu moczowego.

Szukasz dobrej jakości przypraw, a może chcesz spróbować zdrowotnego masła ghee - zobacz w zielonysklep.com

Przeczytaj także:

Nabiał w diecie wegetariańskiej 

Masło ghee - palce lizać

Kremowy twarożek z dodatkami

 

Opracowanie na podstawie:

Nauka o ajurwedzie w praktyce. Alcharya Balkrishna. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl