Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • joga
  • ajurweda
  • dosza wata
  • książki ajurwedyjskie
joga
Joga dla doszy wata

Osoby typu wata są zazwyczaj drobnej budowy, z cienkimi kośćmi i smukłym ciałem. W młodości są elastyczne i sprawne, ale często brakuje im wytrzymałości i dyscypliny. Jakie asany są najbardziej wskazane dla doszy wata? Jakie znaczenie ma oddech? O czym warto pamiętać, praktykując jogę? Sprawdź.

U osób typu wata na starość mogą pojawić się problemy z reumatyzmem i sztywnością stawów. Często chorują na artretyzm. Zwykle jest im zimno, mają suchą skórę i słabe krążenie. Osoby typu wata są nerwowe i lękliwe, ale nie lubią rutyny i często zmieniają zdanie.

Osoby wata powinny regularnie ćwiczyć asany. To pozwoli im wyciszyć rozbiegane myśli oraz wyciszyć emocje. Warto wprowadzić również medytację, która koi chaos, wycisza i uzdrawia.

Dla osób typu wata ważne jest przede wszystkim, by dbały o elastyczny kręgosłup. Osoby, które zaniedbują ciało i zbytnio skupiają się na umyśle, najczęściej mają najsłabsze rezultaty w praktykowaniu jogi. U osób typu wata, które są nieco kruche, a jednocześnie bardzo ruchliwe, występuje również najwyższe ryzyko urazów na skutek niewłaściwej praktyki i zbyt skomplikowanych asan.

Bardzo ważne w praktykowaniu jogi jest właściwe nastawienie psychiczne. Zanim zaczniesz wykonywać asany, spróbuj wyciszyć umysł i emocje oraz spowolnić i pogłębić oddech. Stopniowo rozgrzej ciało, usprawniając krążenie i rozluźniając stawy. Podczas ćwiczeń pij płyny. Postawa spokoju i łagodności oraz miarowe i płynne ruchy są najodpowiedniejsze.

Podczas praktyki asan osoby typu wata powinny skupić się na obszarze miednicy i jelita grubego. Warto postarać się uwolnić napięcie z bioder, z kręgosłupa lędźwiowego i stawu krzyżowo-biodrowego. Zbyt dużo ruchu i rozciągania się może spowodować nadmierne naciągnięcie ścięgien i osłabienie.

Odpowiednie dla doszy wata są skręty kręgosłupa – podczas wykonywania tych asan dbaj o głęboki oddech. Skłon w przód przynosi natychmiastową ulgę w przypadku nadmiaru wata oraz wywołuje spokój. Pozycja ta doskonale uwalnia napięcie i sztywność z pleców.

Wygięcia do tyłu doskonale nadają się do łagodzenia wata, ale należy wykonywać je powoli i delikatnie, aby były skuteczne. Należy wykonywać je z poczuciem ugruntowania – wówczas wzmacniają one u osób wata poczucie bezpieczeństwa i mają łagodne działanie rozgrzewające. Łagodne wygięcia w tył – jak u kobry – są pod tym względem najbezpieczniejsze.

Pozycje stojące, w których kładzie się nacisk na siłę, spokój i stałość, są bardzo zalecane dla wata – zwłaszcza te, które wyrabiają stabilność i równowagę jak u drzewa. Aby docenić te ćwiczenia, osoby wata muszą jednak najpierw wyrobić w sobie cierpliwość i koncentrację.

Zasadniczo dla osób wata wskazane są łagodne ćwiczenia jogi, które ich nie wyczerpią. Ich wysiłek powinien być umiarkowany. Aby utrzymać wata pod kontrolą, podczas praktykowania asan należy pamiętać o oddechu, pranajamie i medytacji.

Po zakończeniu asan osoby wata powinny zrelaksować się w pozycji tzw. trupa. Nie należy kończyć ćwiczeń gwałtownie ani też pośpiesznie zaczynać czegoś, co zaburzy osiągniętą równowagę.

Po ćwiczeniach osoby waya odczuwają stabilizację i spokój, są delikatnie rozgrzane i rozluźnione. Ich umysł jest spokojny, a emocje zrównoważone i wyciszone.

 

Wypróbuj herbatę Vata – to ajurwedyjska mieszanka ziół przeznaczona dla osób, które chcą zachować harmonię ciała i umysłu. Zobacz w zielonysklep.com.

                                        

Przeczytaj także:

Aromaty i olejki w praktyce jogi

Cechy osobowości a dosze 

Dobór odpowiednich ziół

 

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl