Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • joga
  • ajurweda Kraków
  • książki ajurwedyjskie
  • dosza kapha
joga
Joga dla doszy kapha

Osoby typu kapha mają zwykle krępą budowę ciała i łatwo przybierają na wadze. Lubią prowadzić siedzący tryb życia i są mało aktywne fizycznie. Jakie asany są wskazane dla doszy kapha? Jak pobudzić metabolizm i krążenie? Jakie znaczenie dla osób kapha ma codzienna aktywność? Jak ożywić i rozluźnić ciało? Sprawdź.

Osoby typu kapha mają zazwyczaj kościec o słabej elastyczności. Z tego powodu osoba kapha nie powinna się zmuszać do takich pozycji jak lotos, gdyż mogą powodować ból stawów. Osoby kapha nie powinny sobie wyobrażać, że są wysokimi, smukłymi joginami. To nie jest ich budowa – warto zadbać o akceptację swojego ciała i swojej sylwetki.

Nadwaga u osób kapha powoduje odkładanie się tłuszczu, przede wszystkim w żołądku i na udach. Dosza kapha prowadzi także do tworzenia się śluzu w obszarze klatki piersiowej. Śluz blokuje przepływ przez kanały, ponieważ jest wilgotny i ciężki. Zwiększa też ilość tłuszczu w okolicach stawów.

Zbyt duża ilość kapha w organizmie powoduje puchnięcie gruczołów oraz występowanie łagodnych cyst i ostróg na kościach. U wielu osób o tej konstytucji rozwija się artretyzm, będący wynikiem nadwagi oraz słabego krążenia.

Osoby o konstytucji kapha zazwyczaj prowadzą siedzący tryb życia i rzadko są aktywne, chyba że się je do tego nakłoni lub zmobilizuje. Dla nich są wskazane aktywne ćwiczenia pobudzające metabolizm i krążenie. Jednak osoby kapha powinny zwiększać liczbę ćwiczeń w sposób powolny i stopniowy. Powinny też zadbać, aby nie przeciążać serca podczas ćwiczeń.

Dla osób typu kapha bardzo korzystne są ćwiczenia, które powodują pocenie się, nawet obfite, i sprawiają, że osoba ta przekracza granice tego, co uważa za kres swoich możliwości. Na ogół osoby o tej konstytucji należy namawiać do bardziej energicznych ćwiczeń i uczyć je podejmowania wyzwań.

Asany w pozycji siedzącej – jak każdy stan ograniczonego ruchu – nasila kapha. Osoby kapha łatwo się męczą lub popadają w rozmarzenie, kiedy tkwią w pozycji siedzącej. Aby odnieść korzyści z postaw siedzących, które są niezbędne podczas medytacji, osoby typu kapha muszą praktykować pranajamę o działaniu rozgrzewającym.

Asany wymagające ruchu, takie jak powitanie słońca ze swoją nieustającą aktywnością, pobudzają osoby o konstytucji kapha. Pozycje stojące są na ogół dobre dla tego typu osób, zwłaszcza gdy połączy się je z ruchem i rozciąganiem. Wskazane jest rozluźnianie klatki piersiowej – miejsca, gdzie w ciele zbiera się kapha.

Wygięcia do tyłu są zasadniczo korzystne dla osób kapha, ponieważ odblokowują klatkę piersiową i poprawiają krążenie. Skłony w przód, które powodują ściśnięcie mięśni klatki piersiowej, nie są dla nich dobre, chyba że osoby te odczuwają silne napięcie emocjonalne i szukają sposobu, by choć na chwilę się uspokoić.

Osoby typu kapha mają zazwyczaj powolne trawienie i metabolizm. Aby pobudzić ich zdolność trawienia, odpowiednie są ćwiczenia, które oddziałują na obszar pępka (siedzibę agni – ognia trawiennego).

Pozycja łuku jest jedną z najkorzystniejszych asan jogi dla osób kapha. Aby zapobiegać stagnacji i brakowi ruchu u kapha, właściwe pozycje należy łączyć z prana jamą. Pobudza to krążenie w ciele i umyśle, co pozwala nadać życiu pozytywny kierunek. Pozycja pługu także działa bardzo korzystnie, gdyż wpływa pozytywnie na płuca.

Osoby kapha po zakończeniu ćwiczeń powinny czuć się ożywione, rozgrzane i lekkie, powinny odczuwać poprawę krążenia oraz rozluźnienie klatki piersiowej i płuc. Umysł i zmysły powinny być wyostrzone, a praktykujący powinien uwolnić się od ociężałości emocjonalnej.

 

Wypróbuj herbatę Kapha – to ajurwedyjska mieszanka ziół przeznaczona dla osób, które chcą pobudzić i orzeźwić swój organizm. Zobacz w zielonysklep.com.

 

Przeczytaj także:

Aromaty i olejki w praktyce jogi 

Menu dla joginów

Cechy osobowości a dosze

 

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl