Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna alternatywna
  • umysł i emocje
  • zdrowa dieta
jedzenie a emocje
Jeśli zajadasz emocje

Jakie znaczenie dla ciała i umysłu ma twoje wewnętrzne przekonanie o swoim wyglądzie? Jak emocje - lęk, złość, samotność czy potrzeba bliskości - wpływają na nasze samopoczucie? Co czujesz, kiedy sięgasz po kolejną tabliczkę czekolady, aby poprawić sobie nastrój? Jedzenie a emocje...

Słodkie pokusy, napady wilczego głodu, niepewność siebie - jakie jest połączenie między jedzeniem a emocjami.

Wewnętrzne przekonanie o sobie i swoim wyglądzie ma zasadnicze znaczenie. Każdy, kto się przejada, aby wyciszyć lęk, w końcu kiedyś przytyje. Osobom pitta czasem zdarza się jeść, aby wyciszyć emocje – w ten sposób tłumią gniew i złość. Osoby kapha przejadają się, aby zaspokoić potrzebę bliskości i miłości. Osoby, które z powodu silne frustracji są przepełnione goryczą i dostarczają sobie ukojenia za pomocą słodyczy, mogą uzależnić się od przyjemności jedzenia.

Samotność jest dla człowieka o wiele gorsza niż dieta wysokotłuszczowa. Osoby, które straciły nadzieję, że kiedykolwiek wejdą w bliską relację z innym człowiekiem i szukają pocieszenia w jedzeniu, w krótkim czasie zyskają dodatkowe kilogramy. Takim osobom często brakuje stabilizacji rodzinnej lub kochającego partnera.

Osoby wata szybko spalają pokarm i musiałyby bardzo się przejadać, by zgromadzić dodatkowe kilogramy. Osoby pitta zazwyczaj potrafią zrzucić nadprogramowe kilogramy, które na pewien czas zyskują. Osoby typu kapha zwykle mają problem z dodatkowymi kilogramami, których chcą się pozbyć, niezależnie od tego, ile jedzą. Osoby typu wata-kapha powoli tyją i równie wolno chudną.

Osoby uzależnione od „śmieciowego” jedzenia pozbawione są często wielu niezbędnych składników odżywczych, których organizm podczas diety bardzo potrzebuje. Ponadto kiedy po zakończeniu diety osoby powracają do normalnych nawyków żywieniowych, spalają mniej kalorii i magazynują więcej tłuszczu niż poprzednio. Ich metabolizm uległ spowolnieniu, a ciało boi się zagłodzenia i chce zgromadzić jeszcze więcej składników odżywczych, w razie gdyby taka sytuacja znowu się powtórzyła.

Skutki psychologiczne rygorystycznych diet są bardzo szkodliwe. Osoby stosujące diety często śnią i fantazjują o jedzeniu. Cierpią też na niepokój i napięcie, spowodowane stresem związanym z koniecznością utrzymania właściwej wagi. Ciało i umysł osoby będącej na diecie są zaciekłymi wrogami. Pierwszą reakcją umysłu są napady objadania się. Po objedzeniu się pojawia się poczucie winy, gdyż umysł uświadamia sobie, że pozwolenie sobie na chwilowe przerwanie diety zniszczyło jego fizyczne wyobrażenie o sobie. Aby temu zaradzić, osoba na diecie zaczyna się karać i ponownie zaczyna się głodzić.

Często trudno jest nam oprzeć się pokusie. Każda osoba na diecie, która ma ochotę na obfity deser, wysyła do mózgu wiadomość, że zaraz zje coś smacznego. Wówczas do ust napływa ślina i zaczynają wydzielać się soki trawienne, a we krwi opada poziom insuliny. Obniżenie poziomu cukru zwiększa apetyt. Kiedy masz ochotę na kuszący deser, ale powstrzymujesz się przed zjedzeniem go, skutkuje to tym, że kiedy wreszcie po niego sięgniesz, zjesz go więcej niż zjadłbyś normalnie. Dzieje się tak dlatego, że chęć na deser obniżyła poziom cukru we krwi i zwiększyła zarówno apetyt fizyczny na węglowodany, jak i apetyt mentalny na słodki smak. Zwiększa to ryzyko cukrzycy.

Warto pamiętać, że już w okresie dzieciństwa ustala się liczba komórek tłuszczowych. Komórki te, kiedy już powstaną, istnieją w ciele przez całe życie. Kiedy traci się na wadze, ilość tłuszczu w każdej komórce zmniejsza się, lecz komórki takie nigdy nie znikają. Dzieci, które są przekarmiane, a ich dieta jest niezdrowa, z pewnością będą miały dużo komórek tłuszczowych i jako dorośli łatwiej będą tyć oraz trudniej chudnąć. Z otyłych dzieci wyrastają zazwyczaj otyli dorośli.

Pamiętajmy, że otyłość jest problemem odżywiania psychologicznego. Każdy z nas potrzebuje wsparcia, zatem bądźmy dla siebie troskliwi i wyrozumiali. Świadomie dbaj o to, co jesz i znajdź przyjemność w gotowaniu i komponowaniu potraw. Nie karz się, kiedy ulegniesz pokusie kolejnego deseru.

Jeśli chcemy utrzymać zgrabną sylwetkę, musimy zmienić styl życia na stałe, a przede wszystkim zmienić sposób myślenia na swój temat. Najważniejsze zadanie, jakie stoi przed nami, to nie zrzucić dodatkowe kilogramy, ale pokochać samego siebie i w pełni siebie zaakceptować, ze swoimi słabościami i wyglądem.

 

Masz problem z zajadaniem emocji? Chcesz zdrowo schudnąć lub po prostu z większą troską zająć się swoim ciałem? Pomogą ci w tym ajurwedyjskie herbaty ziołowe Everest Ayurveda – sprawdź w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Jak myśleć pozytywnie

Właściwości pokarmów a dieta

Żywność surowa czy gotowana

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl