Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zmiany pogody
  • przesilenie wiosenne
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
receptury ajurwedyjskie
Jeśli ulegasz zmianom pogody

Zmiany pogodowe wynikające ze zmian pór roku wpływają na zdrowie wszystkich żywych istot. Jak wpływa na nas przesilenie wiosenne? Co zaleca ajurweda na ten czas? Czy dieta, styl życia i stosowanie odpowiednich ziół mogą wspomóc organizm w czasie osłabienia? Sprawdź.

Aby odnieść jak największe korzyści z pozytywnych właściwości powietrza, a jednocześnie ochronić się przed jego negatywnym wpływem, ajurweda zaleca przestrzeganie pewnych zasad dotyczących diety, zachowania i stosowanych ziół w zależności od pory roku.

Wszystko, co dzieje się we wszechświecie, podlega oddziaływaniu energii, gorąca i chłodu. Zgodnie z tą koncepcją rok dzieli się na dwie części: gromadzenie oraz uwalnianie. W okresie gromadzenia przyroda odbiera energię i siłę wszystkim żywym istotom, nasilając gorąco i suchość. Podczas okresu uwalniania natura oddaje energię i siłę żywym istotom, zwiększając wilgoć i chłód.

W naszym klimacie okres gromadzenia zaczyna się w dniu równonocy jesiennej, a kończy w dniu równonocy wiosennej (21 września–21 marca), kiedy nasilający się chłód i suchość osłabiają zdrowie, a rośliny przechodzą w stan uśpienia. Okres uwalniania trwa od równonocy wiosennej do równonocy jesiennej (21 marca–21 września), gdy nasilające się gorąco i wilgoć przyczyniają się do wzrostu oraz wydawania plonow.

Ajurweda podaje odpowiednie zalecenia dotyczące stylu życia na każdą porę roku. W wilgotnej porze przesilenia wiosennego powinniśmy szczególnie zadbać o swoją dietę. Warto jeść rozgrzewające pokarmy, gotowane zboża i warzywa korzenne, używać ostrych przypraw i wykonywać ćwiczenia aerobowe, które przyspieszą krążenie. Powinniśmy też spożywać pokarmy nawilżające, a także stosować zioła i przestrzegać stylu życia o takim właśnie działaniu. Dobrym pomysłem jest stosowanie rozgrzewających olejków, masaży ciepłymi olejami czy przyjmowanie tonizujących i odżywczych ziół.

Warto wiedzieć, która dosza jest najbardziej wówczas aktywna, aby odpowiednio ją zrównoważyć. W naszym umiarkowanym klimacie jesień to pora wata, kiedy dominuje wiatr i suchość. Pora roku kapha to wczesna wiosna, gdy jest najbardziej wilgotno. Pora pitta to lato, czyli czas upałów.

Zmiany związane z porami roku wpływają na ciało i umysł człowieka. Pod ich wpływem następuje także zmiana równowagi dosz, gromadzenie się ich, nasilanie lub zmniejszanie. Jeśli nie dostosujemy diety, stylu życia i rytmu codziennego dnia w taki sposób, aby utrzymać równowagę między doszami, to z pewnością odbije się to na naszym zdrowiu. Podstawowa zasada jest taka, że chorujemy częściej, gdy jedna pora roku zmienia się w kolejną. Możemy chronić się przed tym, stosując się do odpowiednich zaleceń.

Łatwo się przeziębiasz? Chcesz zwiększyć swą odporność na infekcje? Chcesz odżywić i wzmocnić swój organizm w okresie zachorowań na grypę? Sięgnij po suplement diety AMLA i sprawdź jego działanie. Zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Fazy księżyca a cykl kobiety

Jak kolory oddziałują na umysł i ciało

Domowy przepis na ból głowy

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda medycyną natury. David Frawley, Subhash Ranade. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl