
Jeśli zauważysz łupież na swojej głowie, to musisz na jakiś czas ograniczyć stosowanie żelów do włosów, pianek, suszarek, silnych szamponów, trwałej ondulacji, farb. W takiej sytuacji pomoże leczniczy napar z dodatkiem octu ziołowego, szałwii i pokrzywy. To naturalny domowy lek. Wypróbuj.
Zbyt częste stosowanie chemicznych kosmetyków może sprawić, że skóra na głowie staje się sucha i podrażniona oraz zaczyna się łuszczyć.
Prawdziwy łupież jest swędzący i może wynikać z zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej diety, stresu, nadprodukcji łoju lub infekcji grzybiczej. W łagodniejszych przypadkach wypróbuj poniższą recepturę.
Napar z octem ziołowym na łupież
Możesz stosować tę mieszankę codziennie, dopóki świąd i złuszczanie nie ustaną. Następnie użyj naturalnej odżywki bez spłukiwania. Ta ziołowa płukanka do włosów, która zapachem nieco przypomina lek, koi świąd skóry głowy, usuwa złuszczony naskórek i przywraca włosom prawidłowe pH.
Produkt jest zalecany do wszystkich rodzajów włosów, z wyjątkiem bardzo suchych. Z podanej ilości składników przygotujesz 2,5 szklanki naparu.
Jakich składników użyć? 2 szklanki wody destylowanej, 1/2 szklanki octu jabłkowego (surowego lub przetworzonego), 2 łyżki stołowe rozmarynu, 2 łyżki stołowe szałwii, 1 łyżka stołowa pokrzywy, 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego lub z rozmarynu.
Jak przygotować? W małym rondelku podgrzej wodę i ocet do takiej temperatury, aby niemal wrzały. Zestaw z ognia. Dodaj zioła, przykryj i odstaw do zaparzenia na około 2 godziny. Przecedź, dodaj olejek eteryczny, zamieszaj i przelej do pojemniczka.
Jak stosować? Umyj włosy szamponem i użyj odżywki lub – jeśli pominiesz mycie szamponem – zmocz włosy, nałóż odżywkę, spłucz i odciśnij nadmiar wody. Energicznie potrząśnij buteleczką, aby składniki się zmieszały i zaaplikuj około 1/4 szklanki na mokrą skórę głowy. Delikatnie masuj przez 2-3 minuty i spłucz chłodną wodą.
Preparatu nie musisz przechowywać w lodówce, jeśli zużyjesz go w ciągu 2 tygodni. W lodówce przechowuj nie dłużej niż 4 tygodnie.
Uwaga: napar może poplamić jasne ręczniki.
Naturalne szampony, odżywki i olejki do włosów znajdziesz w zielonysklep.com - zobacz tutaj.
Przeczytaj także:
Olejki ziołowe w pielęgnacji włosów
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.