Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • terapie ajurwedyjskie
  • emocje
  • masaż ajurwedyjski
  • zioła ajurwedyjskie
terapie ajurwedyjskie
Jeśli często się złościsz

Według ajurwedy nasilenie złości i wrogości to objaw zaburzenia doszy pitta w układzie nerwowym. Co zrobić, gdy nadmierna złość utrudnia nasze funkcjonowanie? Jak poradzić sobie z napadami gniewu? Niekontrolowana złość może uderzać także w bliskich. Jak okiełznać złość?

Złość i wrogość są objawami nasilenia doszy pitta w układzie nerwowym. Pitta jest konieczna dla dobrego zrozumienia sytuacji oraz trzeźwej analizy, ale gdy ulega zaburzeniu albo nie jest w równowadze – prowokuje nieporozumienia i błędne oceny, prowadząc do złości oraz wrogości.

Celem zabiegów ajurwedyjskich jest uzyskanie przywrócenia jej równowagi. Oto kilka prostych sposobów, aby schłodzić gorącą pittę i utrzymać nastroje pod kontrolą.

Masaż olejkiem. Możesz stosować rozluźniające masaże olejkiem bhringaraj albo olejem kokosowym. Masuj tymi olejkami skronie oraz podeszwy stóp. Stosuj taki masaż co wieczór przed snem – pozwoli to zapanować nad złością bardziej długofalowo.

Olejek z drewna sandałowego. Prostym i skutecznym sposobem na złość i gniew jest też posmarowanie olejkiem z drewna sandałowego niektórych części ciała – skroni, nadgarstków, czoła oraz karku.

Herbaty ziołowe. Przygotuj mieszankę 1 części rumianku, 1 części tulsi (święta bazylia) i 2 części sproszkowanych płatków róży. Zostaw pół łyżeczki mieszanki do namoczenia w filiżance gorącej wody, schłódź ją i wypij. Pij tę herbatę 3 razy dziennie, po każdym posiłku.

Możesz także sporządzić prostszą herbatę: pół łyżeczki rumianku oraz łyżeczkę świeżo drobno pokrojonych liści kolendry zalej filiżanką gorącej wody. Wypij herbatę po ostygnięciu.

Napój łagodzący złość. Do filiżanki soku z winogron dodaj pół łyżeczki kminku, pół łyżeczki kopru włoskiego i pół łyżeczki sproszkowanego sandałowca. Ten chłodzący napój łagodzący doszę pitta uspokoi uczucie złości oraz złagodzi zgagę i uczucie gorąca.

Masło ghee. Zanurz mały palec w słoiku z masłem ghee i niewielką jego ilość posmaruj wnętrze nozdrzy (uważaj, by nie skaleczyć się paznokciami). Masło ghee na skórze działa uspokajająco.

Dieta. Przestrzegaj diety łagodzącej doszę pitta. Unikaj potraw bardzo gorących, pikantnych i fermentowanych, owoców cytrusowych i kwaśnych. Wybieraj proste potrawy, unikaj napojów kofeinowych, pobudzających oraz alkoholu.

Ćwiczenia oddechowe. Codziennie poświęć trochę czasu na ćwiczenia oddechowe. Podczas tych ćwiczeń wdychaj powietrze ustami do głębi brzucha. Zatrzymaj oddech na kilka sekund, po czym zrób wydech nosem. Wykonaj około 12 powtórzeń.

Chłód. Osobom o nasilonej doszy pitta nie zaleca się korzystania z sauny oraz kąpieli parowych. Staraj się nie przegrzewać podczas ćwiczeń fizycznych i uprawiania sportu. Staraj się, by w pomieszczeniu, w którym siedzisz, nie było zbyt gorąco. By nie podsycać złości – lepszy jest chłód.

Emocje. Metoda medytacji polega na obserwacji pojawiania się i odpływania wszelkich emocji, bez nazywania się, bez oceniania ich oraz bez prób zapanowania nad nimi. Usiądź na chwilę w spokojnym i cichym miejscu i obserwuj swoje emocje. Kiedy podczas medytacji pojawia się jakieś uczucie (np. złość), oddychaj powoli, a z wydechem wypuszczaj je.

 

Jeśli masz problem ze złością, nie panujesz nad swoimi emocjami - wypróbuj herbaty ziołowe oparte na ajurwedyjskich recepturach Everest Himalaya – zobacz w zielonysklep.com

Przeczytaj także:

Kobiecość, zmienność, emocje

Jak walczyć z bezsennością

Masaż na dobry nastrój

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda medycyną natury. David Frawley, Subhash Ranade. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl