Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • receptury ajurwedyjskie
  • oleje do masażu
  • zapalenie stawów
  • artretyzm
artretyzm
Jeśli cierpisz na dolegliwości stawów

Czujesz, że twoje stawy nie działają tak jak dawniej? Odczuwasz ból, sztywność lub opuchliznę? Jakie metody zastosować, by poczuć ulgę i zregenerować stawy? Okłady, zioła, dieta, odpowiednie ćwiczenia - poznaj ajurwedyjskie sposoby na dolegliwości stawowe.

Artretyzm typu wata jest skutkiem nagromadzenia się nadmiaru wata w okrężnicy, skąd zaczyna ona krążyć po całym ciele, a ostatecznie razem z toksynami osiada w stawach. Następnie układ autoimmunologiczny atakuje powierzchnię stawów, wywołując ich ból, suchość, sztywność i trzeszczenie.

Oprócz tradycyjnych kuracji służących zredukowaniu wata ulgę może przynieść wilgotne ciepło w postaci gorących kąpieli, a w szczególności gorące okłady z oleju rycynowego lub sezamowego z dodatkiem takich olejków eterycznych, jak kamfora, cynamon, tatarak, eukaliptus, waleriana, rozmaryn, dzięgiel i rumianek pospolity.

Można też zastosować intensywny masaż, namaszczając olejem całe ciało, ze szczególnym uwzględnieniem stawów. Jako dodatkowy środek zaradczy zaleca się wyeliminowanie z diety nabiału oraz produktów z rodziny psiankowatych, takich jak ziemniaki czy bakłażan.

Jeśli ciepło nasila ból, należy brać pod uwagę artretyzm typu pitta.

Artretyzm typu pitta charakteryzuje się uczuciem gorąca, opuchlizną i pieczeniem. Zaczyna się wtedy, kiedy nadmiar pitta oraz kwasowe produkty przemiany materii przelewają się z jelita cienkiego i krążąc po ciele, osiadają w stawach.

Oprócz tradycyjnych metod redukcji pitta warto stosować chłodne okłady oraz maść z oleju kokosowego z następującymi olejkami eterycznymi redukującymi pitta: nagietkiem, rumiankiem, melisą, kurkumą, drewnem sandałowym i benzoiną. Niekiedy trzeba usunąć z diety słodkie produkty nabiałowe.

Jeśli zimne kompresy nasilają ból, być może mamy do czynienia z artretyzmem typu wata lub kapha.

Artretyzm typu kapha zaczyna się wtedy, gdy kapha gromadzi się w nadmiarze w płucach i zatokach, spowalnia trawienie i metabolizm oraz blokuje wydalanie toksyn. U niektórych osób stawy stają się opuchnięte, poluzowane, niedrożne, czemu towarzyszy tępy ból.

Objawy te zmniejszają się pod wpływem gorącej kąpieli, okładów i masażu olejem gorczycowym z dodatkiem olejków eterycznych, takich jak: rozmaryn, jałowiec, bazylia, bylica, pomarańcza, cynamon, kamfora, cyprys. Suche ciepło (sucha sauna) lub termofor także są skuteczne.

Jeśli ciepło nasila ból, można zakładać, że jest to artretyzm typu pitta.

 

Szukasz olejków na ból stawów? Chcesz wypróbować zioła, które uśmierzą ból, opuchliznę lub sztywność? Sprawdź naszą ofertę na zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Salai Guggal - zdrowe kości i stawy

Jak poradzić sobie z bólem stawów

Jak leczyć zapalenie stawów 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl